Kiedy na konferencji prasowej prezydent Łodzi i burmistrza Konstantynowa Łódzkiego zapowiadano przy okazji budowę drogi dla rowerów, nie chciano mówić o szczegółach. Ale już wszystko wiadomo

 W sierpniu 2021 roku na wspólnej konferencji prasowej prezydent Łodzi i burmistrza Konstantynowa Łódzkiego (kliknij), z dumą zapowiedziano odbudowę połączenia tramwajowego. I to samo w sobie jest już dobra informacją. Ale z jakichś przyczyn podkreślano, że przy okazji ma powstać także droga dla rowerów, co z dumą podkreślała sama pani prezydent Hanna Zdanowska. Postawiono nawet dwie wizualizacje, na których widać obok torowiska także czerwoną drogę dla rowerów. 

KonstantynowskaWizualizacja VIII2021

Teraz gdy rozstrzygnięto przetarg na modernizację, można już z całą pewnością powiedzieć co powstanie. 
Konstantynowska Most 1

Konstantynowska Most 2

Zakres prac inwestycyjnych będzie obejmował przede wszystkim wymianę torowiska i sieci trakcyjnej na 7-killometrowym odcinku od krańcówki Zdrowie w Łodzi do placu Wolności w Konstantynowie Łódzkim. Przystanki zostaną przebudowane i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Pojawią się na nich wiaty oraz tablice elektroniczne Systemu Informacji Pasażerskiej, na których prezentowane będą bieżące odjazdy i komunikaty. Wartość przebudowy linii tramwajowej z Łodzi do Konstantynowa Łódzkiego to ok. 81 mln zł. Na odcinek łódzki – od krańcówki Zdrowie do granicy miasta przypada kwota 56,5 mln zł. Odcinek konstantynowski – od granicy miasta do placu Wolności to kwota blisko 25 mln zł.

Zatem czym jest ta czerwona droga z wizualizacji? 
Odpowiedzi należy szukać w szczegółach przetargu. Tam dostrzegamy dwa przejazdy dla rowerów na skrzyżowaniu ul. Konstantynowskiej z ul. Krakowską. Przejazdy, które już istnieją i co najwyżej może zostaną zmodernizowane. Jest też kawałek drogi dla rowerów kierującej się w stronę Konstantynowa, jednak urywająca się po zaledwie 170 metrach (z 2760 metrów po stronie Łodzi). 
Konstantynowska DdR

{hb}