Orientarium i Ogród Zoologiczny w Łodzi mają szansę być jednymi z najbardziej przyjaznych miejsc osobom, które przyjechały rowerami. Mały falstart dał nam okazję do poznania szczegółów 

 Kiedy opublikowaliśmy fotografię nowych stojaków ustawionych przy budynku nowego Orientarium, spotkaliśmy się z dużą mocą pozytywnych reakcji. Pochwaliliśmy dobry kształt stojaków (w kształcie odwróconej litery U), odległości pomiędzy stojakami zapewniające dostęp z obu stron, nawet fakt że stojaki są pod okiem kamer monitoringu. Wskazaliśmy, że stojaki mogły być lepiej przytwierdzone do podłoża (za pomocą wmurowania a nie przykręcenia)... 

Jakie było zdziwienie, jak dosłownie trzy dni później stojaki zostały wykopane. ZOOwykopaneStojaki

 

I tutaj z wyjaśnieniami przybył prezes łódzkiego Ogrodu Zoologicznego pan Arkadiusz Jaksa, które wszystko wytłumaczył. 
Stojaki zostały zdemontowanej przez wykonawcę na nasze żądanie. W naszej ocenie mocowanie do płyt betonowych nie gwarantowało dostatecznie mocnego mocowania.  Teraz każdy że stojaków będzie miał fundament, do którego zostaną przykotwione szpile montażowe. Nakrętki dodatkowo zabezpieczone a kotwy dostaną własny fundament i zostaną zamocowane chemicznie. Wykonawca poprawia w ramach kontraktu. Zatem nie stanowi to dodatkowych kosztów. 

Póki co rowerzyści muszą uzbroić się w cierpliwość, gdyż stojaków jeszcze nie ma. 

ZOOchodnik


Ale to nie wszystko! Według informacji prezesa ZOO: Jesienią chcemy przebudować aleję parkingową łączącej ul. Konstantynowską z alejką parkową na przedłużeniu ul. Retkińskiej, i w ramach tej przebudowy powstanie wiata rowerowa. Chcemy też ustawić tam zamykane szafki, gdzie można schować np sakwę. Plany sięgają dalej. Marzymy o zamykanych boksach, gdzie będzie można schować cały rower razem z sakwami. 

Planowane nowoczesne schowki na rowery, do których przybyli na rowerach będą schować całe rowery wraz z sakwami czy przyczepkami, to jednak dalsza perspektywa. Ma to ułatwić przyjeżdżanie turystom rowerowym z dalszych miejscowości. Trzymamy mocno kciuki i zachęcamy inne miejsce instytucje aby w przypadku infrastruktury rowerowej brały przykład z łódzkiego ZOO.

{hb}