15 czerwca 2024

Vlog - 2 minuty o 2 kołach

Vlog - 2 minuty o 2 kołach

Cotygodniowy vlog rowerowy poświęcony rowerowym sprawom, poradom, przepisom. Tłem są łódzkie ulice, ale obrazki z zagranicy

 

Na zakupy - bez samochodu ani rusz?

Czasem w internecie można przeczytać opinie, że trzeba mieć samochód aby udać się po zakupy. 

Panie sierżancie, czym są sierżanty rowerowe?

W polskich przepisach od października 2015, wielu nadal myli je z pasami ruchu dla rowerów czy nawet drogami rowerowymi. Czym są, a czym powinny być "Tu znajdziesz jej zapisy (kliknij)”?

Rower w śnie zimowym

Rowerem można jeździć w zimie, ale część z rowerzystów na te kilka tygodni rezygnuje. Co zrobić teraz, aby kiedy zechcecie na wiosnę do wrócić na rower, on był nadal sprawny?

Masy Krytyczne się kończą

Największe Masy Krytyczne w Polsce rezygnują z dotychczasowego jeżdżenia. Dlaczego?

Jak ma być bezpieczniej na drogach?

Czy potrafimy rozmawiać o rzeczach trudnych i będących problemem - czyli bezpieczeństwie ruchu drogowego? Jeśli przez większość programu w TVP konfliktujemy ludzi, a do rozmowy zapraszamy osobę która zajmuje się głównie hejtowanie pieszych i rowerzystów? Zapis całej debaty znajdziecie na: http://lodz.tvp.pl/27292862/11102016-cz2

Nie róbcie z Polski Korei Północnej!

Podczas dyskusji w internecie padają czasem takie argumenty, że polskie organizacje rowerowe chcą zrobić z polskich miast Koreę Północną i przesadzić wszystkich na rowery. Ale od czego jest YT? Warto samemu sprawdzić jak wyglądają ulice w stolicy tego państwa. Można na przykład u Jaka Parkera

Jazda rowerem w deszczu?

Czy jazda rowerem w czasie deszczu jest możliwa? O co warto zadbać na na co zwrócić uwagę?

Jak tworzyć rower publiczny

O tym jak poprawnie wprowadzać system roweru publicznego. W 2013 ITDP opublikowała raport dostępny pod linkiem (kliknij) 

Takiego rowerowego miejsca jeszcze nie widzieliście!

Człowiek z pasją, pasja do rowerów, niezwykły pomysł i realizacja! Musicie zobaczyć to miejsce http://www.tasbike.pl/ i odwiedzić będąc w Olsztynie

Urządzenie transportu osobistego na drogach dla rowerów

Deskorolki, hulajnogi, wrotki, rolki i segwaye na celowniku Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Resort opracował przepisy, które będą dotyczyć użytkowników tych urządzeń. Szykuje się rewolucja, bo do tej pory jazda na nich nie była regulowana w kodeksie drogowym. 

Stanowisko stowarzyszenia Miasta dla Rowerów w tej sprawie (kliknij) 

Bezpieczne wysiadanie z auta - dooring

Czyli jak uniknąć niebezpiecznego wysiadania z samochodu? Ten film dobrze aby zobaczył każdy, także kierowca samochodu!

Kontrabas nie kontrapas? Jak go używać?

Pierwszy kontrapas w Łodzi powstał w 2011 na ul. Wólczańskiej. Od tego czasu utworzono tylko kolejny na ul. POW. Niebawem mają powstać dwa kolejne... Co to jest kontrapas i jak z niego prawidłowo korzystać? 

Rowerów cargo jest coraz więcej

Tym razem o rowerach nie tylko dwukołowych. Rowerów towarowych w Polsce przybywa. Na zlocie w Krakowie pojawili się reprezentanci Łodzi, Wrocławia i Warszawy 

Wiedeńskie cargo #ECLF17

Specjalna konferencja w stolicy Austrii zgromadziła kilkuset uczestników z prawie 30 państw ze świata. Poświęcona była logistyce miejskiej obsługiwanej rowerami cargo.
Więcej informacji wraz z prezentacjami można odszukać na http://eclf.bike/vienna17

Syty kierowca i głodny rowerzysta

Trudno jest zrozumieć oczekiwania rowerzystów, gdy samemu jeździ się jedynie samochodem. Skąd zatem u rowerzystów to rozgoryczenie niewspółmiernymi nakładami na infrastrukturę rowerową? 

Rowerowy Lwów

Podróż do Lwowa można potraktować także rowerowo ;)

Odwiedzić tamtejszą Masę Krytyczną, wziąć udział w velopikniku a także poobserwować tamtejszą infrastrukturę rowerową.

Całość zrealizowana w ramach projektu (kliknij)

Zima rowerem da się?

Jazda w zimie na rowerze jest możliwa? A po co rezygnować z tego rodzaju transportu skoro wystarczy się jedynie inaczej przygotować.

Czy warto odwiedzić Rowerowy Radom

Radom może pochwalić się wszystkimi ulicami jednokierunkowymi z dopuszczoną jazdą rowerową pod prąd - kontratuch. Ale to nie wszystko!
Polecam stronę Bractwa Rowerowego: http://www.bractworowerowe.ats.pl/

Jakich prezentów nie kupować rowerzyście

Chcesz komuś załatwić świetnego rowerowego Mikołaja? Najpierw skontaktuj się z zainteresowanym abym nie kupić mu rzeczy, które skończy jak babciny sweter z reniferem

Jak się jeździ rowerem w Białorusi?

Czy można przekroczyć granicę rowerem? Jak się jeździ rowerem po wschodniej stronie granicy? Czy jest po czym jeździć?

Organizacją grupowego przejazdu przez granicę zajął się MOK Terespol

cdn.