Miło nam poinformować, że od 1 sierpnia ruszyła publiczna wersja serwisu Naprawmyto.pl. Co to ma wspólnego z Rowerową Łodzią? Ano serwis ten jest zorientowany między innymi na łódzkich rowerzystów. Pojawiła się  podkategoria "Problemy rowerzystów" a do połowy sierpnia trwa akcja zbierania lokalizacji na kolejne stojaki rowerowe. Osobą, która podjęła się trudu poznawania problemów łódzkich rowerzystów oraz która będzie próbowała się do nich odnosić jest sam pełnomocnik prezydenta Łodzi

Naprawmyto.pl to serwis utworzony przez fundację Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia" na zlecenie fundacji im. Stefana Batorego. Pilotaż narzędzia na terenie Łodzi prowadzi Fundacja Normalne Miasto "Fenomen".

Do czego służy serwis?
Najogólniej do zgłaszania problemów z naszego otoczenia. Dla użytkowników "Rowerowej Łodzi" ważne jest to, że można zgłaszać różne problemy rowerowe - będą one kierowane bezpośrednio (bądź do wiadomości) do pełnomocnika prezydenta Łodzi do spraw polityki rowerowej Witolda Kopcia. Ponadto, do 19 sierpnia trwa akcja wskazywania pożądanych lokalizacji na stojaki rowerowe. Akcja polega na tym, aby z kategorii "infrastruktura" wybrać "Chcę tu stojak rowerowy" a następnie nanieść punkt na mapę - wypełnić formularz i wysłać. Punkt pojawi się na mapie, a link do niego można udostępniać na serwisach społecznościowych. Wy i wasi znajomi możecie te alerty popierać, co będzie powodowało, że poparcie dla punktu będzie "rosło". Warto też uczestniczyć w komentowaniu na stronach zgłoszeń. Gorąco zachęcamy. Niestety, nie wszystkie propozycje będzie można uwzględnić - stojaki będą stawiane na gruntach należących do miasta!

To proste!
Wystarczy wejść na witrynę lodz.naprawmyto.pl zbliżyć na wybrany fragment miasta (można wpisać nazwę ulicy), a następnie z dolnego menu wybrać alert, który chcemy zgłosić. 

Niezależnie od akcji można zgłaszać problemy dotyczące wszystkich aspektów poruszania się na rowerze - jeśli nie będą one do rozwiązania w trybie "Naprawmyto", czyli w krótkim czasie, to na pewno pozwolą uzmysłowić ich wagę i będą brane pod uwagę w przyszłości. Warto też podkreślić, że jest to etap pilotażowy projektu, tak więc nie wszystko jeszcze musi działać, mogą się zdarzać błędy.

Współpraca z Urzędem Miasta Łodzi
Pełnomocnik prezydenta Łodzi do spraw polityki rowerowej Witold Kopeć podchodzi do projektu z optymizmem - spodziewam się zgłoszeń dotyczących usterek na drogach rowerowych. Zarówno dotyczących stanu nawierzchni, oznakowania, jak też oczyszczania, odśnieżania czy pielęgnacji zieleni. Liczę, że taka forma zgłoszeń będzie przydatna i na pewno zgłoszenia będą dla mnie podpowiedzią - dodaje Kopeć. Zgłoszenia będą realizowane, o ile będą zasadne (kwestia jakości fotografii załączonej do zgłoszenia), w miarę dostępnych środków, wyłonionych wykonawców i egzekwowania prac przez odpowiedzialnych urzędników. Kopeć wszystkie zgłoszenia traktuje jednakowo, jednak w tym przypadku dzięki lepszemu opisowi, zgłoszenie może być pewniejsze i przez to szybciej przekazane do realizacji.

alt

{tm, hb}