Liczydła powracają

Liczydła rowerowe powracają

sukcesJeszcze w tym tygodniu ZDiT ogłosi przetarg na wykonanie aż 9 urządzeń do zliczania ruchu rowerowego - tzw liczydeł. Staną w różnych częściach Łodzi 

Wizualizacja liczydła, które ma być dopasowane wyglądem do innych mebli miejskich.Na zwołanej konferencji prasowej przedstawiciele ZDiT zapowiedzieli ogłoszenie przetargu na ustawienie w różnych częściach miasta - przy głównych drogach dla rowerów, aż 9 liczydeł rowerowych. Mają one pozwolić dobrze ocenić ruch rowerowy napływający do centrum. Urządzenia mają zacząć działać jeszcze w lecie 2016. 

Liczydła mają stanąć przy drogach dla rowerów

  1. al. Jana Pawła II - ul. Pabianicka 
  2. al. Włókniarzy - al. Mickiewicza 
  3. ul. Legionów - al. Włókniarzy 
  4. ul. Limanowskiego - al. Włókniarzy (rondo Korfantego)
  5. ul. Zgierska - ul. Julianowska 
  6. ul. Wojska Polskiego - ul. Sporna 
  7. al. Piłsudskiego - al. Rydza-Śmigłego 
  8. ul. Paderewskiego - ul. Rzgowska 
  9. ul. Piotrkowska - al. Mickiewicza 

http://www.youtube.com/watch?v=X-NUjjTSlHw

Łódź była pierwszym miastem w Polsce z takim urządzeniem. Zostało ono uruchomione pod koniec 2011 roku i stało vis a vis Centralu. Obecnie podobne urządzenia mają Szczecin i Gdańsk, a kolejne miasta przygotowują się do zainstalowania.

Materiał prasowy ZDiT

Urządzenia zliczające według specyfikacji przetargu mają być stalowe/poliwęglan o wysokości nie mniejszej niż 2200 mm, szerokości nie mniejszej niż 650 mm i grubości nie mniejszej niż 150mm wraz z fundamentem zapewniającym stabilność. Wyświetlacze diodowe o wymiarach szerokości nie mniejszej niż 520 mm i wysokości nie mniejszej niż 118 mm. Obudowa liczydła w kolorze RAL 7016. Detekcję należy wykonać za pomocą dwóch pętli umożliwiających określenie kierunku jazdy. Zamawiający dopuszcza nieliczenie rowerów jeśli odległość pomiędzy nimi jest mniejsza niż 0,5m oraz gdy w strefie detekcji znajduje się dwóch rowerzystów. Liczydła mają być wyposażone w czujnik temperatury zewnętrznej i sekwencyjnie wyświetlać jej wartość. Kolor wyświetlanych symboli – biały lub bursztynowy.

Tablica centralnie pokazująca wszystkie odczyty, ma stanąć niedaleko dworca tramwajowego centrum. 
Wykonana z poliwęglanu/aluminium o wysokości nie mniejszej niż - 2490 mm, szerokości nie mniejszej niż 750 mm oraz grubości 140 - 240 mm, średnica podstawy 300 mm, długość elementu kotwiącego min 450 mm. Tablica Informacyjna dwustronna podświetlana, podświetlenie uruchamiane razem z oświetleniem ulicznym. Zasilanie pobrać z najbliższego słupa lub sterować zegarem astronomicznym.
Jedna strona będzie zawierała mapę Łodzi z lokalizacjami stacji roweru publicznego. Strona druga będzie zawierała mapę miasta z naniesionymi drogami rowerowymi z lokalizacją liczydeł wraz ze zbiorczym wyświetlaczem diodowym o wymiarach: szerokości nie mniejszej niż 520 mm i wysokości nie mniejszej niż 118 mm oraz wyświetlaczami LCD o przekątnej 4 cali dla każdego liczydła.
Wyświetlacze LCD umieszczone na mapie w sąsiedztwie lokalizacji poszczególnych liczydeł będą pokazywały w czasie rzeczywistym natężenie rowerzystów w dwóch kierunkach, a wyświetlacz diodowy będzie wskazywał łączną ilość rowerzystów z poszczególnych lokalizacji. Kolorystyka Tablicy SIM oraz poszczególne symbole, kolory czcionki etc. musza być zgodne z Systemem Informacji Miejskiej.

Pomiary dostępne w internecie
Wykonanie aplikacji w formie przeglądarki www umożliwiającej podgląd w formie statystyk i wykresów natężenia ruchu rowerów z urządzenia detekcyjnego w interwałach godzinowym, dziennym, miesięcznym i rocznym z podziałem na kierunki lub łącznym, jeżeli dotyczy to pętli indukcyjnych nie mierzących kierunków. Aplikacja pracująca w środowiskach Windows, Mac oraz Android za pomocą zdalnego dostępu do 5 przeglądarek internetowych. Aplikacja musi mieć możliwość zliczenia danych z 30 liczydeł rowerowych i max. 120 pętli indukcyjnych. Aplikacja musi mieć możliwość generowania pomiarów do pliku Excell w dowolnym wskazanym przez użytkownika przedziale czasu i interwale czasowym. Aplikacja musi być ogólnie dostępna.

{hb} 

MEDIA 
Dziennik Łódzki "Dziewięć liczydeł rowerowych stanie w Łodzi"
TvToya "Liczenie rowerzystów" 
Radio ESKA "Łódzcy rowerzyści zostaną policzeni [AUDIO]. Gdzie staną liczydła?" 
Gazeta Wyborcza "Łódź policzy rowerzystów. Na drogach staną liczydła" 
Radio Łódź "W Łodzi policzą rowerzystów" 

Rowerowa Łódź Menu

Aktualności

Rowerowy budżet obywatelski

Rowerem po Łodzi

Przepisy dla rowerzystów

Baza wiedzy

Nowe drogi

Infrastruktura

Pomysły, projekty

Interwencje

Powody korzystania

U innych

Porady prawnika

Rower publiczny

Vlog - 2 minuty o 2 kołach

Gadżety Rowerowej Łodzi

Wspieraj nas za darmo!

Szkolenia dla rowerzystów

miasta-dla-rowerow