Dzięki współpracy organizacji rowerowych w polskich miastach i wsparciu sponsora, byliśmy w stanie wyposażyć w rowery uchodźców, którzy znaleźli w Polsce schronienie przed wojną

Miliony mieszkanek i mieszkańców Ukrainy uciekło przed wojną w tym roku do Polski. Potrzebują oni różnego rodzaju wsparcia. Wydatki na transport potrafią zagrażać domowemu budżetowi. Rower jest tanim, szybkim i niezawodnym środkiem transportu w miastach do pracy, szkoły czy sklepu. A do tego nie wymaga kupowania ropy od Putina. Dlatego postanowiliśmy pomóc przebywającym w Polsce uchodźczyniom i uchodźcom z Ukrainy w uzyskaniu rowerów i wiedzy o jego użytkowaniu. 
Program wdrożony wspólnie z Zielonym Mazowszem z Warszawy oraz Wrocławską Inicjatywą Rowerową z Wrocławia, Rowerowym Poznaniem, Towarzystwem dla Natury i Człowieka w Lublinie i Rowerowym Białymstokiem.

RdWLodz1

Wszystkie zebrane przez nas rowery trafiły bezpośrednio do potrzebujących. Wyposażone w odpowiednie oświetlenie, sprawne hamulce i dzwonki, dodatkowo doposażone w zapięcia i pompki. 

RdWLodz4

Każdy kto się zgłosił, przeszedł szkolenie z zasad ruchu drogowego, różnic w przepisach jakie obowiązują w Polsce i Ukrainie, następnie przymiarka do roweru i kolejnym etapem była jazda w warunkach miejskich.  

RdWLodz2

Przejazd obejmował zarówno ulice o uspokojonym ruchu, w strefie tempo30, po drogach dla rowerów...

RdWLodz5

... jak i w regularnym ruchu miejskim. 
RdWLodz6

 

Pieniądze na realizację projektu pochodzą od darczyńców międzynarodowej firmy transportu publicznego Flix. W Polsce jest ona znana z międzymiastowych połączeń autobusowych pod marką Flixbus, ale w innych krajach jeżdżą też pociągi Flixtrain. Pasażerowie Flixa, ale nie tylko, mogą wpłacać darowizny na rzecz różnych projektów społecznej działalności firmy. Jednym z projektów są właśnie "Rowery dla wolności".

Partnerem merytorycznym we wszystkich projektach Flixa jest doświadczona berlińska organizacja ekologiczna atmosfair. My także korzystamy z ich pomocy i międzynarodowego doświadczenia.

 

RdWLodz0 

W Łodzi sprawne przeprowadzenie całej akcji zawdzięczamy pomocy Centrum "Wspólnie" prowadzonym przez Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani.spilnoLodz