28 listopada 2021

Dobre rady

  1. Nie trąb na rowerzystę, łatwo go przestraszyć i wypadek gotowy. W większości rowerzyści słyszą, że jedziesz.
  2. Kiedy widzisz zieloną strzałkę, pamiętaj o przepuszczeniu rowerzystów jadących po drodze dla rowerów. To oni, zgodnie z przepisami, mają pierwszeństwo.
  3. Popatrz w lusterko, otwierając drzwi samochodu, poproś też o to swoich pasażerów.

  1. Nie traktuj jazdy na rowerze jak nowej mody i fanaberii, rower to środek transportu.
  2. Nie wchodź na drogę rowerową. To nie kolejny chodnik w innym kolorze.
  3. Uważaj, kiedy wychodzisz z psem na spacer. Rowerzysta może nie zdążyć zahamować i wjechać na smycz rozciągniętą w poprzek drogi rowerowej.

  1. W pierwszej kolejności powinieneś jechać drogą rowerową, gdy jej nie ma → poboczem drogi (gdy go nie ma lub nie nadaje się do jazdy: piach, szkło, dziury) → jedź jezdnią → jeśli tam jednak samochody mogą jechać z prędkością pow. 50 km/h → zjedź na chodnik. W praktyce, po większości ulic w Łodzi możesz legalnie jeździć jezdnią.Zanim wyjedziesz na ulicę, poznaj przepisy ruchu drogowego. Naśladowanie innych i znajomość tylko podstawowych znaków mogą nie wystarczyć.
  2. Uważaj na innych rowerzystów poruszających się po drogach rowerowych. Mogą wyjechać zza rogu z takim samym impetem jak ty.
  3. Za każdym razem, kiedy chcesz skręcić, wyciągnij rękę w bok. Kierowca nie jest jasnowidzem. Jadący za tobą inny rowerzysta też nie.