Po ponad dwóch latach od rozpoczęcia procedur związanych z uruchomieniem systemu roweru publicznego w Łodzi - 29.01 2016 podpisano umowę z wykonawcą.

Najpóźniej na początku maja 2016 roku łodzianie będą mogli korzystać z systemu roweru publicznego w Łodzi. Wiosną tego roku na ulicach naszego miasta pojawi sie 100 stacji oraz 1000 rowerów do dyspozycji każdego. 

Łódzki system będzie drugim największym w Polsce, nic zatem dziwnego, że firmy oferujące taką usługę wykorzystywały wszystkie możliwości prawne, aby podważyć wyniki kolejnych przetargów (w sumie 3), jeśli nie były one po ich myśli. Ostatecznie, po trzecim postępowaniu przetargowym, umowa została podpisana z firmą NextBike Polska (obsługującą już teraz systemy w Warszawie, Lublinie, Wrocławiu czy Poznaniu).

Do końca kwietnia 2016 roku w centrum Łodzi pojawi się 1000 rowerów, i jak podkreślał prezes NextBike, o wiele więcej użytkowników jednośladów. Dyrektor Zarządu Dróg i Transportu zgodził się z postulatem, że potrzebna będzie kampania informacyjna skierowana do łodzian oraz zdradził, że jak tylko temperatury na to pozwolą, w centrum Łodzi pojawi się infrastruktura dla rowerzystów, umożliwiająca im bezpieczne poruszanie się po ulicach.

Nowością w łódzkich rowerach będą znaczniki GPS, które pozwolą na analizę tras przejazdów rowerów publicznych i tym samym umożliwią dopasowywanie infrastruktury rowerowej do potrzeb użytkowników. 

Fundacja Normalne MIasto - Fenomen (niezależnie od działań Urzędu Miasta Łodzi) przygotowuje już teraz kampanię edukacyjną odnośnie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Konferencja prasowa z udziałem prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, prezesa firmy NextBike Tomasza Wojtkiewicza oraz dyrektora Zarządu Dróg i Transportu Grzegorza Nity 

Przykładowa stacja roweru publicznego w Łodzi 

Pierwsze 20 minut korzystania z roweru publicznego będzie bezpłatne. Po przekroczeniu tego czasu zapłacimy 1 zł za dalsze 40 minut jazdy.

Zatwierdzone stawki za korzystanie z Łódzkiego Roweru Publicznego 

Rower jest wygodny i umożliwia komfortową jazdę.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz prezes firmy NextBike Tomasz Wojtkiewicz na rowerach publicznych (autorka: K.K.) 

Umowa została podpisana. Łódzki Rower Publiczny wyjedzie na ulice do końca kwietnia 2016 

{km, zdjęcia: km, kk}