Jak wygląda cennik przewozu rowerów w pociągach na terenie Polski, o czym warto pamiętać i na co zwrócić uwagę

Rozpoczynając swoje planowanie podróży, warto najpierw wejść na stronę http://rozklad-pkp.pl/ aby dokładnie dowiedzieć się jakim przewoźnikiem możemy dotrzeć do obranego celu.

Niestety, w Polsce nie panuje jedna taryfa biletowa, dotyczy to także przewozu rowerów. Choć dużył ułatwieniem jest wprowadzony od 1 sierpnia 2017 "Wspólny Bilet Samorządowy". Bilet w cenie 38 złotych ważny jest 24 godziny. Można na nim podróżować na 62 liniach, obsługujących ponad 950 stacji na terenie 12 województw. Jest on dostępny za pośrednictwem aplikacji mobilnej SkyCash. Niemniej przewóz rowerów pociągiem danego przewoźnika odbywa się na zasadach i warunkach przez niego określonychZobacz szczegóły na stronie ŁKA.

Zawsze warto kupować bilet stosownie wcześniej. Mimo, że w pociągach regionalnych (w przeciwieństwie do PKP IC) nie ma rezerwacji miejsc. 

• Łódzka Kolej Aglomeracyjna – rower zabieramy gratis, trzeba pobrać bezpłatny kupon
Arriva – opis jest w ostatniej pozycji FAQ
Koleje Dolnośląskie – tu proste zasady
Koleje Małopolskie – (informacja u dołu strony)
Koleje Mazowieckie – wszędzie wozimy rower gratis
Koleje Śląskie  – na wybranych odcinkach rower bezpłatnie
Koleje Wielkopolskie – oferta ROWER/BIKE+ 
PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście – warto zapoznać się z zasadami przewoźnika
Przewozy Regionalne – pozycja nr 15 w FAQ
Szybka Kolej Miejska w Warszawie – zasady i taryfa jak w innych pojazdach Zarządu Transportu Miejskiego;
Warszawska Kolej Dojazdowa – obowiązuje taryfa normalna, czyli dla roweru trzeba dokupić bilet jak dla osoby dorosłej.

Zawsze musimy brać pod uwagę ryzyko, że nie zmieścimy się z rowerem do pociągu. Co prawda to niewielkie pocieszenie w przypadku gdy nie ma miejsc dla roweru, to możemy liczyć na 100% zwrot należności za bilet. Niektóre pociągi wyposażone są w specjalne stojaki rowerowe. Jednak nawet gdy nie ma stojaków przewóz rowerów często jest dopuszczony w przedziałach dla podróżnych z większym bagażem.

POLREGIO Przewozy Regionalne 
Przewóz rowerów jest odpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Bezpłatnie można przewieźć jedynie złożony i opakowany rower. Opłata za przewóz roweru wynosi 7 zł i jest niezależna od długości trasy. Szersze informacje na stronie przewoźnika Polregio

KolejRower

PKP Intercity
(Pociągi TLK, IC, EIC oraz EIP ”Pendolino”). Bilet na przewóz roweru w PKP Intercity kosztuje 9,10 zł. Można go kupić wraz z biletem na swój przejazd – w kasie biletowej lub przez internet. Im wcześniej to zrobimy, tym większa szansa powodzenia. Szersze informacje o zasadach przewozu rowerów w pociągach na swojej stronie internetowej PKP Intercity.

W pociągu z przedziałem z odpowiednimi wieszakami, maksymalna liczba miejsc na rowery jest uzależniona od ilości stojaków. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc dla roweru. Takie pociągi oznaczone są w rozkładzie jazdy piktogramem „rower”.
W pociągu bez przedziału dla rowerów można przewieźć maksymalnie 4 sztuki w pierwszym lub ostatnim przedsionku pociągu. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Takie pociągi są oznaczone w rozkładzie jazdy piktogramem „rower w okręgu”. 
Do pociągu bez dopuszczonego przewozu rowerów nie powinniśmy wsiadać z rowerem. Ryzykujemy opłatę dodatkową („za naruszenie przepisów o przewozie rzeczy i zwierząt”) w wysokości 260 zł. Konduktor może nas po prostu wyprosić z pociągu na kolejnym przystanku. 

Jakimi wagonami w Polsce i zagranicą 
Dla tych, którzy są pasjonatami kolejarstwa ale tych którzy chcą zobaczyć jakimi wagonami przyjdzie nam jechać, polecamy witrynę www.vagonweb.cz