Modernizacja i budowa drogi dla rowerów wzdłuż ul. Zgierskiej i Zachodniej rozpoczęła się w połowie 2018. Zakończyć się miała w maju 2019. Trwa dalej i końca nie widać

 Prace rozpoczęto 23 sierpnia 2018 (kliknij) od zerwania nawierzchni istniejącej starej i zniszczonej trasy rowerowej. Wówczas dziwiliśmy się, czemu prac nie rozpoczęto od budowy nowych odcinków, a po przerzuceniu na nich ruchu nie rozgrzebano dotychczasowej trasy wymagającej modernizacji. W kwietniu 2019 okazało się, że to przez uchybienia byłego pracownika ZIM nie dostarczono kompletu dokumentów (kliknij). Wówczas szefowa Zarządu Inwestycji Miejskich zapowiedziała przesunięcie terminu na czerwiec 2019. Kolejne terminy mijały, a droga jak nie była skończona tak nadal nie jest. 

Po roku od rozpoczęcia - we wrześniu 2019 stan prac wyglądał następująco: 
- odcinki z kompletną nawierzchnią stanowią 42% całego projektu 
- odcinki na których trwają prace to 39% (w tym 12% z jedną warstwą masy bitumicznej - czyli prawie skończone) 
- odcinki na których prace w ogóle się jeszcze nie zaczęły to 19%

W lutym 2020 cała budowa na ukończonych odcinkach ma pozasłaniane znaki nakazu - co oznacza tylko tyle, że rowerem tamtędy nadal nie wolno jeździć. 
Dodatkowo nawet nie zaczęto budowy dwóch kluczowych przejazdów dla rowerów, które połączą odcinki już wykonane. 

Zachodnia Lutomierska II 2020

Na skrzyżowaniu z ul. Lutomierską 
Zachodnia Lutomierska II 2020 2

Oraz na skrzyżowaniu z Limanowskiego 
Zachodnia Limanowskiego II 2020 2

Po wschodniej stronie doprowadziło to dość niebezpiecznej sytuacji. Dotychczasowa sygnalizacja świetlna (funkcjonująca) kompletnie nie współgra z wyznaczonymi nowymi chodnikami i powstałymi drogami dla rowerów. 
Zachodnia Limanowskiego II 2020

Według zapewnień Katarzyny Mikołajec z Zarządu Inwestycji Miejskich wykonawca ma to ukończyć do końca lutego 2020. Patrząc na zaawansowanie prac, jest to termin raczej wątpliwy. 

Zgierska działka ZRIDJeszcze gorzej wygląda sytuacja na odcinku ul. Zgierskiej pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Zachodnią a ul. Stefana. Na tym odcinku prace kompletnie nie zostały rozpoczęte. Gorzej, bo wiele wskazuje na to, że ten odcinek wcale nie zostanie zbudowany. 
Według przekazanych informacji na drodze budowy stanęły sprawy własnościowe jednej z działek, nieopodal skrzyżowania z ul. Stefana. Jej obrys wchodzi bowiem na część chodnika, który miał być wymieniony wraz z budową drogi dla rowerów. Prawdopodobnie przez ten błąd cały odcinek będzie musiał poczekać na osobne postępowanie i budowę zaprojektowanego odcinka. 

{hb}