Pomimo wcześniejszych deklaracji ukończenia prac budowlanych na drodze dla rowerów, okazuje się że znowu oddala się termin ukończenia

 Stan prac na budowie drogi dla rowerów wzdłuż obserwujemy od dawna. Już mało kto pamięta, że pierwotny termin był wyznaczony na koniec maja... 2019 roku. Potem kolejne odraczania, Zarząd Inwestycji Miejskich ciągle tłumaczył, że to wina wykonawcy. Kiedy okazało się, że u zarania problemów leżał zła dokumentacja projektowa, odpowiedzialny za to urzędnik został zwolniony

Jednak po przyspieszeniu prac jakie obserwowaliśmy w maju, dalej nie są dokończone prace u zbiegu ul. Zachodniej i Lutomierskiej lub Limanowskiego. Prace budowlane toczą się obecnie przy ul. Zgierskiej w okolicach targowiska Dolna. 

ZgierskaZachodnia 1606

Skorzystaliśmy też z możliwości zapytania się firmy, która wykonuje prace na Zgierskiej/Zachodniej ale także na ul. Łagiewnickiej. Oto co nam odpowiedziano: 
- Na ul. Łagiewnickiej wszystko idzie zgodnie z planem, ponieważ nasza firma była odpowiedzialna za całość inwestycji. Począwszy od zaprojektowania i uzgodnień, aż po uzyskanie wszelkich stosownych pozwoleń z urzędu. Dopiero gdy mieliśmy wszystko zebrane, przystąpiliśmy do prac. Niestety, na Zachodniej wiele opóźnień nie wynikało z naszej winy. Tam otrzymaliśmy projekt, który zlecono nam zrealizować. Dopiero na etapie budowy okazało się, że dokumentacja projektowa jest niekompletna, a ich uzupełnienie ze strony Zarządu Inwestycji Miejskich trwało dość długo. Do tego bardzo długo nie mogliśmy otrzymać projektu Stałej Organizacji Ruchu od Biura Inżyniera Miasta UMŁ, bez której nie mogliśmy rozpocząć jakichkolwiek prac budowlanych a tym bardziej modernizacji znajdującej się na skrzyżowaniach sygnalizacji świetlnej. Stąd też tak duże opóźnienia na skrzyżowaniach z Drewnowską, Lutomierską i Limanowskiego, które właśnie kończymy.

Wysłaliśmy pytanie do ZIM z pytaniami: 

  1. Jaki jest aktualny termin ukończenia prac? 
  2. Z czego wynikają opóźnienia w stosunku do ostatnio podawanego terminu - koniec czerwca 2020? 
  3. Czy opóźnienia są z winy wykonawcy - jakie zostaną naliczone kary? 
  4. Kiedy nastąpi dopuszczenie do ruchu gotowych od miesięcy odcinków (zachodnia strona Zgierskiej od Pojezierskiej do Limanowskiego oraz zachodnia strona Zachodniej od Lutomierskiej do UMŁ Bałuty)?

Oto jaką otrzymaliśmy odpowiedź: 
ZachodniaOdpZIM17VI2020

Co wynika z tej odpowiedzi? 
ZgierskaZachodniaOpoznienieJeśli ZIM przygotowuje aneks do umowy, przy jednoczesnym braku naliczania kar, oznacza to kolejny raz że problemy są po stronie urzędu i braków w projektach. 
Smuci jednoczesny brak chęci udostępnienia do ruchu rowerowego tych odcinków, które są już gotowe. 

Szerszy materiał w TvToya w programie "Nasze Sprawy"