Trochę nieoczekiwanie dla wszystkich przy ul. Wojska Polskiego powstaje nowy ciąg pieszo-rowerowy. Część dla rowerzystów ma być asfaltowa

Ciąg ten jest pierwszym powstającym fragmentem drogi rowerowej biegnącej przez cztery parki: im. Katarzyny Kobro (przy Akademii Sztuk Pięknych), Ocalałych, Helenów i Staromiejski. W zamierzeniu ma to być droga o charakterze komunikacyjnym (dojazd z Sikawy i Dołów w rejon placu Wolności) oraz rekreacyjnym (wyjazd w kierunku lasu Łagiewnickiego).

Budowana droga rowerowa będzie miała długość ponad 300 metrów. Szerokość będzie nawiązywała do szerokości istniejącego chodnika w rejonie skrzyżowania Wojska Polskiego/Palki. Można przyjąć średnią szerokość - 2 m chodnik, 2 m droga rowerowa, razem 4 m. Chodnik dla pieszych będzie wykonany z płyt betonowych 50 x 50 x 7 cm, droga rowerowa otrzyma nawierzchnię asfaltową.

Droga rowerowa wzdłuż ul. Wojska Polskiego nie była przedmiotem konsultacji ze społecznym zespołem konsultującym plany dróg rowerowych przy pełnomocniku prezydenta Łodzi do spraw polityki rowerowej, którym jest Witold Kopeć, ani nie był przedstawiany organizacjom rowerowym zajmującym się infrastrukturą rowerową w Łodzi.

Z informacji jakie udało nam się uzyskać w Zarządzie Dróg i Transportu wstępne szacowane koszty modernizacji ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Wojska Polskiego na odcinku Pankiewicza - Palki to 423 824 zł. Modernizacja w całości finansowana jest z budżetu rowerowego, czyli ze środków na budowę układu dróg rowerowych w mieście. Wykonawcą jest ŁZUK. Pierwotnie zakładano termin realizacji do 14 grudnia 2012, ale z powodu nadejścia mrozów najprawdopodobniej część prac zostanie przełożonych na przyszły rok i wznowionych, gdy umożliwią to warunki atmosferyczne.

Aktualizacja z 28 grudnia:

{hb}
{foto:Szymon Malański}