Trwająca ponad 3 lata budowa, od samego początku projektowana droga dla rowerów. Aż tu pod sam koniec zmienia się fragment na chodnik. Wiemy czyj to pomysł 

 Kiedy rozstrzygnięto przetarg na modernizację al. Śmigłego-Rydza opublikowaliśmy dokumentację projektową. To był początek 2018 roku - ponad 3 i pół roku temu. 
Przez kolejne 3 lata plan był prosty - zbudować po wschodniej stronie arterii drogę dla rowerów, czasem przechodzącą w ciąg pieszo-rowerowy. Na całym odcinku wykonana z nawierzchni bitumicznej - asfalt. 

Rydza01projekt

Aż przyszedł październik 2021 roku i na placu budowy zaczęto układać coś, co było z goła odmienne od tego co było powszechnienia znane od ponad 3 lat. Na niewielkim odcinku pomiędzy ul. Wacława a ul. Skierniewicką. 

Rydza01projekt3

Rozpoczęto układanie płyt granitowych. Ktoś może powiedzieć, że to nawet oczekiwane przez zabytkowym kościołem. Oczywiście, że tak. 

RydzaX2021 Anny

Problem jednak z tym co wykombinowano na wspomnianych skrzyżowaniach z ul. Skierniewicką oraz ul. Wacława. 

RydzaX2021 Skierniewicka2

Wysłaliśmy pytania do Zarządu Inwestycji Miejskich z prośbą o wyjaśnienia. 

  1. Na czyj wniosek dokonano korekty likwidując separowaną drogę dla rowerów zastępując ją chodnikiem z innej niż projektowana nawierzchnia - o ile zwiększyło to koszty wykonania 
  2. Proszę o udostępnienie podpisanych decyzji dokonujących te zmiany 
  3. Jaka będzie obowiązywać tam organizacja ruchu 
  4. Czy przewidziano tam słupki aby uniemożliwić nielegalne parkowanie samochodów na ciągu pieszo-rowerowym 

Z udzielonych nam odpowiedzi wynika, że na tym niewielkim odcinku ogromnej arterii przewidziano chodnik, po którym jak wiadomo przepisy nie zezwalają na jazdę rowerem. Dodatkowo nie przewidziano żadnych elementów powstrzymujących przed parkowaniem aut w tym miejscu. ZIModpChodnik

Kierowanie ruchu rowerowego na ul. Skierniewicką poza tym że wydłuża trasę o ponad kilometr, to jeszcze jest kompletnie pozbawione sensu - ul. Skierniewicka wyłożona jest nierówną kostką tzw "kocimi łbami"

ZIModpChodnikNadzor

Jak widać, nie była to samowola budowlana realizatora prac, ale wniosek Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi, który w dziwny sposób zrozumiał wytyczne konserwatorskie. 

RydzaWaclawa

{hb}