Kiedy w sobotę 18 lipca 2020 oddano do użytku ul. Rokicińską napisaliśmy, że to pierwsze rowerowe połączenie z sąsiednią gminą. Okazuje się, że lada moment gotowe będzie kolejne - tym razem z Gadką Starą i Rzgowem

Po dwóch latach modernizacji oddano do użytku ul. Rokicińską (kliknij w osobny artykuł), napisaliśmy że jest to pierwsze połączenie rowerowe z gminą ościenną - tutaj z Andrespolem.Mieliśmy tutaj na myśli taką sytuację, że po obu stronach granicy gmin jest infrastruktura rowerowa. Dlatego też zainspirowani tym wydarzeniem opublikowaliśmy ankietę w której zapytaliśmy się, które z pozostałych gmin powinno być podłączone jako najważniejsze. Odzew okazał się bardzo duży. 

W jednym z komentarzy pojawiła się jednak informacja, że niebawem kolejna trasa rowerowa po stronie Łodzi doczeka się kontynuacji. I faktycznie, droga dla rowerów wzdłuż ul. Rudzkiej wybudowana w 2011 roku, kończyła się na granicy miasta na skrzyżowaniu z ul. Skrajną. 

W tym miejscu zaczyna się gmina Gadka Stara, która dalej łączy się z gminą Rzgów. Wzdłuż ulicy Czarotyskiego od kilku lat buła zbudowana trasa rowerowa (z kostki bauma) która biegła obok cmentarza na Gadce a dalej z ul. Rudzką w Rzgowie. Brakowało dosłownie 1,1 km aby uzyskać ciągłość trasy rowerowej. 

Jednak w 2020 roku gmina Gadka Stara postanowiła dokończyć tę trasę. Nowy odcinek drogi dla rowerów pozwoli rowerzystom bezpiecznie przemieszczać się na trasie Rzgów - Łódź. Nowinką będzie stacja obsługi rowerów, na której będzie można napompować koła, wyregulować wysokość siodełka czy dokręcić śrubki. Urządzenia i narzędzia będą zamocowane na łańcuchach i linkach. Koszt inwestycji to 1 mln 46 tys. zł. I co też warte podkreślenia, nowy odcinek wykonany jest z asfaltu! Właśnie trwają prace wykończeniowe. 

RudzkaGadkaStara

Obok nowej drogi dla rowerów zbudowano także nowy chodnik.

RudzkaGadkaStaraAsfalt

Jak to mówią: "jak masz popełnić jakiś błąd, to go już nie powielaj". Doceniamy nawierzchnię asfaltową, ale łuki to chyba spod ekierki wyszły ;) 

RudzkaSkrajna

Na sam koniec widok w stronę południową (Gadka Stara i dalej Rzgów). Znak (przekreślony) został odwrócony przez jakiegoś dowcipnisia - już głosiliśmy to do ZDiT, to znak stoi jeszcze na terenie Łodzi i informował o drodze dla rowerów (która się tutaj do niedawna zaczynała) w kierunku Łodzi.

RudzkaSkrajnaZnak

Jak można przeczytać na stronie Gminy Rzgów (klknij), wzdłuż drogi rowerowej zapanuje słupnoza - szpaler słupków. No cóż. 

{hb}