Rozpoczyna się modernizacja ronda Solidarności, pojawią się nowe fragmenty dróg dla rowerów i przejazdy ułatwiające przekroczenie skrzyżowania. Prace te będą okazją do przeprowadzenia modernizacji sieci podziemnej, a to niestety spowoduje czasowe trudności w poruszaniu się na jezdni 

Według zapowiedzi urzędników, już 2 lipca rusza długo wyczekiwana modernizacja skrzyżowania. Prace mają potrwać nawet do listopada 2018 roku. 

Zakres prac obejmuje wybudowanie dróg dla rowerów dookoła ronda Solidarności zbudowania wzdłuż ul. Kopcińskiego dwóch dróg (po obu stronach jezdni) które połączą te istniejące przy al. Palki od północy i na południu przejazdu dla rowerów na wysokości skrzyżowania z ul. Jaracza, co pozwoli na dołączenie się do wybudowanej w 2014 roku drogi dla rowerów przez środek kampusu uniwersyteckiego (kliknij).  

Prace nad tym fragmentem trwały kilka lat, tak długo że dotychczasowe dokumentacje projektowe straciły ważność. I co w takiej sytuacji zrobić musiał urząd? Zlecił aktualizację za kwotę 171 tysięcy złotych. 

Od północy (od lewej strony) widać że powstaną asfaltowe ciągi pieszo-rowerowe które pozwolą dociągnąć do istniejących dróg dla rowerów wzdłuż al. Palki. Na samym rondzie także nie uniknięto CPR po zachodniej stronie, ale wynika to raczej z faktu braku przestrzeni oraz niechęci do zawężania jezdni. W odróżnieniu od pierwotnych planów, tym razem zdecydowano się na prosty przejazd (bez łamańca) na przedłużeniu wylotu ul. Zródłowej, co pozwoli na utworzenie przejścia dla pieszych w nowym miejscu. 
Ciekawym zabiegiem jest wykorzystanie zatoki autobusowej jako zjazdu z drogi dla rowerów na jezdnię ul. Uniwersyteckiej. Ale tylko w jedną stronę, dla tych jadących w przeciwnym kierunku po sąsiedniej jezdni, nie zaproponowano podobnego wjazdu na drogę dla rowerów. 

SolidarnościRondoProjekt01

Dalej na południe droga dla rowerów omija przystanki autobusowe i prawie dowiązuje się do przejazdu drogi dla rowerów przy ul. Jaracza. Niezrozumiałym jest jednak fakt pozostawienia fragmentu (po wschodniej stronie) samego chodnika. W tym miejscu wielu pieszych oczekuje na wąskim chodniku na możliwość przejścia na drugą stronę jezdni. Czemu tam nie ma zaplanowanej drogi dla rowerów? 
Zaś po drugiej stronie jezdni (zachodniej) projektanci najwyraźniej nie wiedzieli, że tam jest już pewne rozwiązanie i warto byłoby je uwzględnić. Czyżby urzędnicy nadzorujący to zamówienie także zapomnieli o wykonanym w 2013 roku przejeździe i wlocie w jezdnię ul. Jaracza?

Na rondzie Solidarności powstaną:

  • Drogi rowerowe
  • Bezpieczne i wygodne przejazdy dla rowerzystów
  • Wyprostowane będą przejście dla pieszych przy ul. Źródłowej
  • Powstanie nowa droga rowerowa od ronda Solidarności do ul. Jaracza.

Na specjalnej konferencji prasowej urzędnicy zapowiedzieli trudności jakich można się spodziewać w nadchodzących tygodniach. 

Prace rozpoczną się w poniedziałek (2 lipca). Na ul. Kopcińskiego od Jaracza do ronda Solidarności na czas prac zajęty zostanie buspas i chodnik. Dodatkowo na wysokości obecnego przystanku wygrodzony zostanie lewy pas ze względu na prace kanalizacyjne. Kierowcy będą mogli poruszać się dwoma pasami ruchu.
Przystanek autobusowy na Kopcińskiego przy rondzie Solidarności zostanie przesunięty bliżej ul. Jaracza. Pieszych zachęcamy do korzystania z chodników po zachodniej stronie Kopcińskiego.
Druga część prac prowadzona będzie na al. Palki na wysokości stacji benzynowej. Tam również zajęty zostanie buspas i chodnik. Urzędnicy proszą zwracać uwagę na znaki i ograniczenia prędkości. Dla jadących od centrum zaleca się przejazd ul. Uniwersytecką. Od poniedziałku również nie będzie stacji roweru publicznego przy budynku Infosys, pozostanie stacja przy budynku wydziału prawa UŁ.

rondoSolidarnościUtrudnienia

10 lipca 2018
Widać już zarys przyszłej drogi dla rowerów na odcinku od ronda Solidarności do skrzyżowania z ul. Banacha.  
Kopcińskiego01 Kopcińskiego02 Kopcińskiego03 Kopcińskiego04 Kopcińskiego05 Kopcińskiego06

{hb}