Pomimo nadzoru ze strony Zarządu Inwestycji Miejskich, przeprowadzonego odbioru prac budowlanych... na ul. Obywatelskiej mamy potworka dla pieszych i rowerzystów

Trwająca za długo przebudowa ul. Obywatelskiej, której finał przesunął się o ponad rok... w końcu na przełomie listopada i grudnia 2022 zostały oficjalnie zakończona (zobacz artykuł na stronie Urzędu Miasta Łodzi). Oddaniem do użytku nowej drogi, na mediach społecznościowych chwalili się także prezydent i wiceprezydent Łodzi oraz Zarząd Inwestycji Miejskich. Tymczasem cały czas ulica ta nie jest w pełni przejezdna dla rowerzystów.

Co zostało nabrojone? Wszystko rozbija się o znaki pionowe, które ustawiono w ten sposób że: 
a) tam gdzie jest zbudowana wspólna droga dla pieszych i rowerów, znak mówi jedynie o drodze dla rowerów czyli zakaz wejścia pieszych (na mapce kolor żółty) 
b) tam gdzie obok drogi dla rowerów jest chodnik, znak mówi że jest droga dla rowerów  (na mapce kolor pomarańczowy)
c) tam gdzie jest peron przystanku autobusowego jeden znak mówi, że jest droga dla rowerów obok chodnika...
d) ale z drugiej strony kolejny znak (w przeciwną stronę) mówi już o wspólnej drodze dla pieszych i rowerów, a powinien być jedynie znak o drodze dla rowerów - odseparowanej wiatą przystankową.  (na mapce kolor czerwony)

ObywatelskaPrzystanekNoweSady

 

A tutaj wizualne wytłumaczenie co jest a co powinno być (po najechaniu kursorem na fotografię). Oczywiście wielkości samych znaków powinny być mniejsze a nie większe ;) 

a) tam gdzie jest zbudowana wspólna droga dla pieszych i rowerów, znak mówi jedynie o drodze dla rowerów czyli zakaz wejścia pieszych
ObywatelskaPrzystanekZnak2b) tam gdzie obok drogi dla rowerów jest chodnik, znak mówi że jest droga dla rowerów
ObywatelskaPrzystanekZnak4

c) tam gdzie jest peron przystanku autobusowego jeden znak mówi, że jest droga dla rowerów obok chodnika...
ObywatelskaPrzystanekZnak3

d) ale z drugiej strony kolejny znak (w przeciwną stronę) mówi już o wspólnej drodze dla pieszych i rowerów, a powinien być jedynie znak o drodze dla rowerów (odseparowanej wiatą przystankową). 

ObywatelskaPrzystanekZnak1

 

Poza tym dość dziwacznie wyglądają "przejazdy dla rowerów" na skrzyżowaniu ul. Obywatelskiej z drogą krajową = al. Jana Pawła II 
Na dotychczasowym południowym przejściu dla pieszych, nadal widnieje zebra, są za to postawione znaki pionowe i podmieniona jest sygnalizacja.

ObywatelskaJP2przejazd2

Zaś na dotychczasowym przejściu zachodnim jest do wyboru: albo zebra albo zebra przetarta. Tu także są znaki pionowe informujące kierowców oraz sygnalizacja świetlna dla rowerzystów. 

ObywatelskaJP2przejazd1

{hb}