Wraz z budową zachodniej obwodnicy Łodzi - drogi szybkiego ruchu S14, powstaje także niewielki fragment infrastruktury rowerowej

Budowa zachodniej obwodnicy Łodzi to przede wszystkim infrastruktura z której w przyszłości skorzystają zmotoryzowani. Niemniej w okolicach węzła Łódź Retkinia i skrzyżowania z ul. Sanitariuszek, powstanie niech przestrzeni dla poruszających się rowerami. Niestety, nie jest to rozwiązanie idealne, zwłaszcza dla kolarzy którzy stanowią tutaj znaczący odsetek osób na rowerach. Z drugiej strony cały ten odcinek jest nie przyłączony do sieci rowerowej. 
S14WezelRetkinia

I tak jak za budowę samego węzła nad ul. Maratońską odpowiedzialna jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, tak za skrzyżowanie z ul. Sanitariuszek odpowiadał już Urząd Miasta.

rondoSanitariuszek

I tutaj widać jakieś przemyślane włączenia z i na ul. Sanitariuszek, dzięki którym nie będzie problemów z jazdą rowerem pomiędzy jezdnią a drogą dla rowerów. Czego już nie można powiedzieć o części bliżej Retkini w pełni zaprojektowanej przez GDDKiA. 
MaratonskaS14RondoProjekt

Tutaj wjazd dla rowerzystów rozpoczyna się poprzez "wjazd indywidualny" do prywatnej posesji. 

MaratonskaS1402

I to mimo, że modernizowany odcinek zaczyna się kilkadziesiąt metrów wcześniej od zatoki i peronu autobusowego 
MaratonskaS1401Dla jadących w stronę Retkini zakończeniem separowanej infrastruktury rowerowej zaplanowano tuż przy rondzie w postaci takiego łagodnego łuku 
MaratonskaS1405

Mamy zatem dojazd do pierwszego ronda 

MaratonskaS1404

na którym rowerem przejeżdża się przez dwa wloty tego ronda 

MaratonskaS1406

Dopiero pod wiaduktem (drogi ekspresowej S14) pojawił się już asfalt na nawierzchni drogi rowerowej. 

MaratonskaS1407

Przy kolejnym rondzie na zjeździe z S14 (po zachodniej stronie) można dostrzec sposób wykonania łączeń drogi dla rowerów z jezdnią. GDDKiA co prawa nie opanowała jeszcze łączenia bez krawężników, ale są one wykonane na zerwo - prawie niewyczuwalne. 

MaratonskaS1408

Dalej w stronę ul. Sanitariuszek także jest już wyłożona nawierzchnia asfaltowa. Ciekawe czy pojawi się tutaj szpaler barierek? 

MaratonskaS1409

A oto i skrzyżowanie (w formie podwójnego ronda) ul. Maratońskiej, ul. Lublinek oraz ul. Sanitariuszek. 

MaratonskaS1411

Bliżej ul. Sanitariuszek trwają jeszcze prace

MaratonskaS1410

Docelowo ma to wyglądać mniej więcej w ten sposób 

MaratonskaSanitariuszek

{hb}