Łódzką perłą jest Księży Młyn. Kiedyś do tego "miasta w mieście" szła specjalna bocznica kolejowa, która niebawem znowu ożyje ale z funkcją rekreacyjną - dla pieszych i rowerzystów 

W planach jest zbudowanie drogi dla rowerów w śladzie starej bocznicy scheiblerowskiej - kolei obsługującej imperium przemysłowe Karola Scheiblera na Księżym Młynie. 

W śladzie ma być pozostawiona pamiątka przeszłości imitująca podkłady kolejowe W śladzie ma być pozostawiona pamiątka przeszłości imitująca podkłady kolejowe

Może znajdzie się nawet miejsce na ustawienie starego parowozu?Może znajdzie się nawet miejsce na ustawienie starego parowozu?

Cała była bocznica kolejowa widoczna jest na filmie Mariusza Wasilewskiego sprzed 8 lat. 

Sygnały o jej modernizacji słyszymy także nie od dziś. O takich planach informowaliśmy już w lipcu 2012 roku (zobacz artykuł i zobacz video). Ciągle jednak brakuje pieniędzy na jej realizację. 

W 2013 roku mieliśmy nadzieję, że w końcu się uda - wszak o pomyśle mówił ówczesny wiceprezydent Łodzi Radosław Stępień. 

Na początku 2015 roku kończono pierwszy fragment drogi dla rowerów tzw. "koci szlak" pomiędzy ul. Fabryczną przy bramie do parku Źródliska, a ul. Księży Młyn. 

Obecnie wygląda to tak jak na poniższej mapie, gdzie kolorem czarnym oznaczono istniejący fragment drogi dla rowerów.

Mapa ukazująca projektowany przebieg trasy po dawnej bocznicy kolejowej Karola ScheibleraMapa ukazująca projektowany przebieg trasy po dawnej bocznicy kolejowej Karola Scheiblera

Niebawem ma się rozpocząć kolejny etap. Jednak i tym razem będzie to na tyle mały odcinek, że będzie raczej stanowił atrakcję turystyczną nie zaś pełnić funkcję komunikacyjną. 

Modernizacji ma być poddany odcinek do ulicy Przędzalnianej po wschodniej (prawej) stronie Modernizacji ma być poddany odcinek do ulicy Przędzalnianej po wschodniej (prawej) stronie

Z czego ma być wykonana nawierzchniaZ czego ma być wykonana nawierzchnia

 

Cały czas czekamy na najważniejszy i najdłuższy odcinek, który połączy fragment przy ul. Przędzalnianej dalej na wschód w kierunku parku Nad Jasieniem i dalej obok ul. Paryskiej połączy się z wybudowanym już przejazdem rowerowym na wysokości C.H. Tulipan przy al. Piłsudskiego. 

AKTUALIZACJA 
21 III 2018 ogłoszono przetarg: „Modernizacja przestrzeni publicznej Księżego Młyna - etap 2 w Łodzi polegająca na remoncie bocznicy kolejowej- obszar D wraz z likwidacją kolizji sieci światłowodowej Netia, remoncie chodnika w obszarze E oraz zagospodarowaniu zielenią działki nr 85 przy ul. Fabrycznej nr 17a”". Nr ref.: DOA-ZP-III.271.26.2018"

{hb}