Niedawno otwarte Monopolis i generowane przez ten obiekt potoki ruchu wymuszają podjęcie decyzji w sprawie zapewnienia bezpiecznej i komfortowej drogi dotarcia wzdłuż ul. Kopcińskiego

Monopolis, o którym już pisaliśmy w przededniu otwarcia, ma pewien problem. Problem z zapewnieniem estetycznego i bezpiecznego dotarcia dla pieszych i rowerzystów. Usytuowane w pobliżu skrzyżowania marszałków centrum usługowe nie może pochwalić się możliwością dojazdu rowerem, a piesi idą po nierównym chodniku pomiędzy ścianą budynku a pobliską szeroką i hałaśliwą arterią.

Jednakże Zarząd Inwestycji Miejskich przymierza się do modernizacji torowiska tramwajowego, które ma połączyć skrzyżowanie marszałków z nowopowstałą trasą tramwajową wzdłuż al. Rodziny Grohmanów, a dalej w stronę dworca Łódź Fabryczna. W tym celu zburzony będzie wiadukt tramwajowy nad wspomnianą trasą. Tramwaje pojadą dołem wzdłuż ul. Kopcińskiego. Dodatkowo, całe torowisko ma być przystosowane do poruszania się po nim autobusów. Stąd też zostanie "uwolniony" buspas biegnący obecnie prawym pasem przy Monopolis, ale także przy siedzibie NFZ, Sądu i XI LO. 

Monopolis Kopcinskiego zestawienie

Po modernizacji torowiska, buspas przestanie spełniać swoją rolę, gdyż autobusy zostaną skierowane na środek ulicy i będą korzystać ze wspólnych przystanków z tramwajami. I tu pojawia się okazja, aby wykorzystać tę przestrzeń na potrzeby pieszych i rowerzystów, a jednocześnie poprawić estetykę miejsca poprzez nasadzenia drzew. To także wpłynie na jakość powietrzai w pewnym stopniu zmniejszenie hałasu. Dodatkowo, więcej miejsca pozwoli na wyznaczenie przejścia dla pieszych na wysokości sądu u zbiegu z ul. Nawrot. 

Zatem zmiany dotyczyłyby jedynie wschodniej strony ul. Kopcińskiego. Dla zmotoryzowanych nie będzie żadnej różnicy, ale skorzystają bardzo rowerzyści i piesi zmierzający w stronę Monopolis, ale także dalej w stronę sądu czy NFZ. Droga dla rowerów przy tego typu arterii jest wręcz wymagana, a przy obecnym układzie jezdni nie jest możliwe aby w inny sposób wygospodarować potrzebną przestrzeń. 

Kopcinskiego zestawienie

Mamy nadzieję, że przy okazji opracowywania projektu modernizacji ul. Kopcińskiego na tym jej fragmencie, Zarząd Inwestycji Miejskich uwzględni potrzebę pogodzenia potrzeb wszystkich uczestników ruchu. Przy okazji jest szansa na poprawienie jakości przestrzeni tej ulicy. 

Monopolis z drzewami

{hb}