Jeśli chcesz wpłynąć na to, aby przy sklepie wielkopowierzchniowym, który odwiedzasz, pojawiły się parkingi rowerowe - przyłącz się do akcji. Publikujemy wzór pisma do wykorzystania w akcji "Rowerem na zakupy"

 

To bardzo proste! Możesz pomóc pisząc i wysyłając pismo do właściciela obiektu handlowego (sklepu, hipermarketu, centrum handlowego), które odwiedzasz i o którym wiesz, że nie ma solidnych stojaków rowerowych.

Wzór takiego pisma znajdziesz poniżej. Pamiętaj, że to tylko wzór – dokument można zmodyfikować dostosowując go do konkretnego przypadku. Zachęcamy, aby dowiedzieć się kto w danej placówce handlowej może podjąć decyzję dotyczącą zamontowania lub zmiany stojaków i do tej osoby kierować pismo. Dzięki temu zwiększa się szansa na skuteczność takiego działania.

Im więcej pism – tym lepiej! Nasz głos dla właścicieli obiektów handlowych jest ważny, a im będzie głośniejszy, tym większa szansa na to, że zostanie usłyszany!     Jesteśmy nie tylko rowerzystami, ale również klientami. To w jakich sklepach wydajemy nasze pieniądze ma dla właściciela sklepu bardzo duże znaczenie, a chętniej wydajemy je tam, gdzie można bezpiecznie zaparkować nasz jednoślad.

Jeśli zdecydujesz się wysłać takie pismo – koniecznie daj nam znać na kontakt@rowerowalodz.pl 
Ułatwi to koordynowanie działań oraz sprawdzenia jakie dają one efekty.

 

Do: Imię i nazwisko, ul. …, Łódź. 
Dotyczy: stojaków rowerowych przy wejściu do sklepu/supermarketu/centrum handlowego …………….

Szanowni Państwo,

Sklep, hipermarket/centrum handlowe ………………… to miejsce, do którego przyjeżdżam na zakupy. Do Państwa sklepu przyjeżdżam bardzo wygodnym i ekologicznym środkiem transportu – własnym rowerem. Niestety znajdujące się przed wejściem do Państwa sklepu stojaki rowerowe nie pozwalają przypiąć roweru w bezpieczny sposób, czyli za ramę. Oznacza to, że w łatwy sposób mogą stać się one łupem złodziei. Dodatkowo w przypadku silniejszego wiatru stojaki mogą uszkodzić rower, jego koło lub tylną przerzutkę.

Z tego względu często decyduje się robić zakupy w konkurencyjnym sklepie, gdzie mogę bezpiecznie zostawić swój jednoślad przypinając go do solidnego stojaka rowerowego.

W imieniu swoim oraz innych rowerzystów odwiedzających sklep, hipermarket/centrum handlowe ……………. zwracam się z prośbą o zainstalowanie solidnych stojaków rowerowych. Dobry stojak powinien dawać możliwość oparcia roweru oraz przypięcia do niego ramy oraz jednego koła pojedynczym zapięciem typu U-lock (kłódka szeklowa), niezależnie od typu roweru. Warto również, aby ten sam stojak pozwalał na przymocowanie drugim zapięciem drugiego koła roweru.

Stojak powinien być w sposób stabilny i trwały przymocowany do podłoża. Takie warunki bardzo dobrze spełnia stojak w kształcie odwróconej litery „U”. Daje on możliwość oparcia i przypięcia co najmniej dwóch rowerów dowolnego typu, o różnej wielkości ramy, szerokości opon oraz kształtu kierownicy. Typowe wymiary stojaka to długość ok. 1 m, wysokość 60-80 cm, średnica rury 5-9 cm. Zalecana odległość między stojakami to 1,0 -1,5 m.
Istnieją różne warianty dobrych stojaków rowerowych – np. stojaki półkoliste, w kształcie rombu lub odwróconej litery ”V”. Solidny, prawidłowo zaprojektowany stojak może spełniać też inne funkcje, np. wygrodzenia antysamochodowego.

Więcej informacji o solidnych stojakach rowerowych (gdzie kupić, ile kosztują, zdjęcia) można znaleźć na naszym wortalu: www.rowerowalodz.pl/infrastruktura/stojaki-rowerowe

Warto też przejrzeć Zarządzenie nr 3303/V/09 prezydenta Miasta Łodzi z dnia 25 czerwca 2009 r. w sprawie wprowadzenia "Wytycznych do planowania, projektowania i utrzymania dróg rowerowych w Łodzi." Strony 37-40 (10 Urządzenia do obsługi ruchu rowerowego i ich usytuowanie http://bip.uml.lodz.pl/_plik.php?plik=uchwaly/pm/V_3303.DOC)

Warto wiedzieć, że zamontowanie solidnych stojaków rowerowych to bardzo tani i prosty sposób na zbudowanie lojalności niemałej i szybko rosnącej grupy rowerzystów. Co więcej, stojaki takie można ozdobić logo Państwa sklepu, czyniąc je dodatkową reklamą.

Liczę na odpowiedź na moje pismo oraz pozytywne rozpatrzenie sprawy.

Z poważaniem,

 

Źródło: roweremnazakupy.wordpress.com 
{foto: Bractwo Rowerowe}
{hb}