Zgłaszają się do nas przedstawiciele firm i wspólnot mieszkaniowych z pytaniem - jakie stojaki?

Zalecamy zawsze stojaki w kształcie odwróconej litery "U". Taki typ stojaka umożliwia oparcie i przypięcie, co najmniej 2 rowerów niezależnie od rozmiaru ramy, szerokości opony czy też kształtu kierownicy. Standardowe wymiary tego typu stojaka to: długość ok. 1 m, wysokość 60-80 cm, średnica rury 5-9 cm (rys. poniżej). Stojaki rowerowe powinny być ustawiane w taki sposób, aby dostęp do rowerów był wygodny i bezpieczny. Stojaki nie powinny być umieszczane zbyt blisko krawędzi jezdni, lica ścian budynków, ciągów pieszych czy też dróg rowerowych. Przestrzeń wokół stojaka powinna być poszerzona o drogę dostępu - tak by rowerzysta mógł swobodnie przypiąć oraz odpiąć rower, nawet jeśli stojak z każdej strony jest “zajęty”.

Schemat stojaka rowerowego w kształcie odwróconej litery „U” (na podst. Wytycznych...)

Takie stojaki pozwalają na przypięcie roweru za ramę oraz koło - co jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem.  Zdecydowanie odradzamy  tzw. „wyrwikółka”, czyli stojaki, do których można się przypiąć za przednie koło. Nie jest to bezpieczne, bo złodziej łatwo może wykręcić przednie koło i zabrać resztę roweru. Dodatkowo projektanci tego typu „stojaków” nie przewidzieli, że rowery mają różną wielkość kół oraz różną szerokość opon – dlatego bardzo często koło się klinuje w takiej pułapce lub nie dotyka ziemi, przez co łatwo o przewrócenie a nawet zniszczenie roweru.

Przykłady odradzanych wyrwikółek:

 

Dobrze jeśli stojaki ustawiane są możliwie blisko wejścia do budynku, w miejscu łatwo dostępnym i uczęszczanym lub znajdującym się w zasięgu wzroku ochrony lub kamer monitoringu, dobrze oświetlonym. 

Jeśli chodzi o zadaszenie, to w ofertach firm mających gotowe wiaty zwykle są one kosztowne (ceny od 3- 4 tys.w górę). W dodatku zwykle zespolone są ze stojakami typu “wyrwikółka”. Dlatego polecaną przez nas  opcją będzie zamówienie wykonania zadaszenia u firmy rzemieślniczej, która dostosuje kształt i wygląd konstrukcji do charakteru miejsca. Na dobrą sprawę nawet konstrukcja podobna do ogrodowej pergoli, o ile będzie mieć niecieknący dach i porządne stojaki w środku, spełni rolę zadaszonego parkingu rowerowego, a latem może ją urozmaicić pnąca roślinność. Warto zadbać o oświetlenie wewnątrz takiej konstrukcji, np. aktywowane za pomocą czujnika zbliżeniowego. 

Znane nam firmy wykonujące stojaki (gotowe lub na zamówienie): 

Polecamy dokładne sprawdzenie ofert (często producenci wykonują stojaki “porządne” oraz ”wyrwikółka”). Oczywiście warto także samodzielnie poszukać innych producentów. 

{pw, hb}