Tegoroczny budżet obywatelski, którego realizacja ma nastąpić w 2021 roku, jest dość specyficzny. Z uwagi na pandemię COVID_19 Urząd Miasta Łodzi najpierw zdecydował się zamrozić realizację zeszłorocznych projektów, a później nie mógł zdecydować się na ogłoszenie tegorocznej procedury BO. Stąd też dość późny termin głosowania (w latach minionych w połowie października już poznawaliśmy wyniki głosowania). 

6 – 16 listopada 2020 głosowanie papierowe
6 – 30 listopada 2020   głosowanie elektroniczne
do 30 grudnia 2020ogłoszenie wyników głosowania


GŁOSOWAĆ MOŻNA TUTAJ (kliknij)

 

LBOrowerowySpośród kilkuset złożonych wniosków wyłowiliśmy dla Was te, które mogą sprawić że jazda rowerem po Łodzi będzie wygodniejsza i bezpieczniejsza. W tym roku macie do dyspozycji aż 10 głosów, 5 na projekty ogólnomiejskie a kolejne 5 na osiedlowe (możecie poprzeć wnioski z max. dwóch osiedli)
Polecamy Waszej uwadze: 

Numer

Tytuł

Opis

Koszt

Ponadosiedlowe

L018

Budowa drogi/ścieżki rowerowej od ulicy Rzgowskiej -wzdłuż ulicy Paradnej, do Trasy Górnej

Chcąc powiększyć teren rekreacyjny oraz zachęcić większą liczbę osób do korzystania z rowerów - chcielibyśmy zgłosić do Budżetu Obywatelskiego projekt budowy drogi/ścieżki rowerowej łączącej tą zlokalizowaną wzdłuż ulicy Rzgowskiej i poprowadzić ją ulicą Paradną, aż do ścieżki rowerowej mieszczącej się przy Trasie Górnej.

1 500 000

PLN

L050

Remont chodnika ul. Waltera-Janke (fragment zachodni od ul. Wyszyńskiego do Pienistej z wyłączeniem działek PKP) oraz wytyczenie drogi rowerowej.

Remont chodnika ul. Waltera-Janke na odcinku od ul. Wyszyńskiego do ulicy Pienistej wraz z wytyczeniem drogi pieszo-rowerowej na terenie administracyjnym Osiedla Lublinek-Pienista, (z wyłączeniem działek należących do PKP), w strefie zurbanizowanej, w tym wymiana asfaltu oraz krawężników oraz wytyczenie drogi rowerowej.

410 000

L151

Rowerowe: Miejsce roweru jest na jezdni –na drogach publicznych na terenie Łodzi

Projekty stałej organizacji ruch na wykonanie (wymalowanie pasów rowerowych, kontrapasów,..) wraz z ich oznakowaniem pionowym w poniższych lokalizacjach: 

  1. Dąbrowskiego od ul. Gojawiczyńskiej do ul. Puszkina - (istnieje prawdopodobieństwo wykonania pasów rowerowych w krótszym odcinku ze względu na remontowany wiadukt, po zakończeniu robót budowlanych nastąpi kontynuacja niezrealizowanego odcinka)
  2. Rudzka od ul. Pabianickiej do Farnej – na dwóch jezdniach (wyznaczenie miejsc postojowych i pasów rowerowych) 
  3. Przybyszewskiego od ul. Augustów do ronda Sybiraków - pas rowerowy który będzie przebiegał do ul. Ćwiklińskiej, na której pojawia się DDR prowadząca do przejazdu rowerowego na Rondzie Sybiraków 
  4. Tuwima od ul. Tramwajowej do Kindermanów 
  5. Kerna od ul. Brzezińskiej do Stokowskiej – wraz z rondem 
  6. Kilińskiego od ul. Fabrycznej za skrzyżowanie z ul. Tylną (do zawężenia) 
  7. Sterlinga od ul. Jaracza do Rewolucji 1905 r. – (strona zachodnia) 
  8. Kaczeńcowa od ul. Aleksandrowskiej do Św. Teresy 
  9. Plac Niepodległości - jezdnia południowa (obok Uniwersalu). Wyznaczenie nowych miejsc parkingowych po obu stronach, pas ruchu dla rowerów w kierunku wschodnim, kontrapas rowerowy w kierunku zachodnim - zakończony przejazdem dla rowerów obok istniejącego tam przejścia dla pieszych. 

800 000

L155

Rowerowe –Montaż stojaków rowerowych przy placu zabaw w Arturówku

Montaż 4 stojaków przy wejściu na plac zabaw po północnej stronie stawu. Rodzice z dziećmi często tam dojeżdżają rowerami i nie mają gdzie ich wygodnie postawić.

4 300

L195

PumpTrack w Parku Julianowskim. Tor (nie tylko) rowerowy do jazdy, skoków i dobrej zabawy na świeżym powietrzu dla dzieciaków i nie tylko.

Stwórzmy PumpTrack (tor rowerowy) w Parku na Julianowie. Co to PumpTruck? To taki tor z gładką nawierzchnią, pełen zakrętów i muld, na którym dzieciaki ( i nie tylko) mogą poćwiczyć tricki, skoki, równowagę, refleks i po prostu świetnie się bawić na świeżym powietrzu. Dostępne dla miłośników rowerów, hulajnóg, rolek, a nawet maluchów na biegaczkach.

860 000

L246Remont ulicy Rewolucji 1905r. i budowa DDR na odcinku Sterlinga-UniwersyteckaNawierzchnia na wspomnianym odcinku od lat jest łatana i wymaga remontu. Projekt przewiduje: - remont nawierzchni drogi na odcinku pomiędzy Sterlinga a Kamińskiego - nasadzenie 5 drzew (przy parkingu Netto i w miejscach wskazanych przez Zarząd Zieleni) - wyznaczenie drogi rowerowej po południowej stronie ulicy Rewolucji (zmniejszenie chodnika, chodnik po stronie północnej został już wyremontowany) Długość remontowanego odcinka: 400m (w śladzie Placu Pokoju który zgodnie z (niezrealizowanym) projektem z BO 2016 (został przygotowany PZT plan przebudowy Placu Pokoju), będzie miał DDR.203 000

 

Numer

Tytuł

Opis

Koszt

Bałuty Zachodnie

B013BZ

Ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Aleksandrowskiej na odcinku od ul. Szczecińskiej w kierunku ul. Lechickiej

1. Opracowanie dokumentacji projektowej na budowę ciągu pieszo-rowerowego na długości 350 m (odcinek od ul. Szczecińskiej w kierunku ul. Lechickiej).

2. Budowa ciągu pieszo-rowerowego na długości 350 m (odcinek od ul. Szczecińskiej w kierunku ul. Lechickiej).

435 000

B0106BZ

Przejazd rowerowy Aleksandrowska-Szczecińska.

Stworzenie przejazdu rowerowego przez Szczecińską po północnej stronie skrzyżowania Aleksandrowska - Szczecińska. Wyznaczenie ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul Aleksandrowskiej od Szczecińskiej do Szparagowej. Wykonanie włączenia do ruchu w ul. Aleksandrowską ( za Szczecińską) w celu kontynuowania jazdy w stronę Aleksandrowa Łódzkiego. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa wzdłuż ruchliwej ulicy oraz bezpieczny przejazd przez często zatkane skrzyżowanie co również nie jest bezpieczne. Budowa przejazdu umożliwi dalszy rozdział ruchy rowerów od samochodów na wąskiej jezdni.

175 000

Julianów – Marysin - Rogi

B027JM

Rowerowe Osiedle: likwidacja wybojów na drodze rowerowej wzdłuż Wycieczkowej.

Remont drogi rowerowej polegający na: wyasfaltowaniu wyjazdów z posesji (nierównych, wykonanych z trylinki, płyt chodnikowych itp.) z zachowaniem ciągłości nawierzchni i poziomu drogi rowerowej i wyeliminowaniem wstrząsów, wyasfaltowaniu odcinka przy przystanku Wycieczkowa - Wypoczynkowa, wyrównaniu krawężników przy ul. Strusiej, zlikwidowaniu pozostałych ubytków i większych nierówności.

87 000

B155JM

Rowerem bezpiecznie do szkoły -droga rowerowa wzdłuż Kryształowej i Łupkowej od Wycieczkowej do Górki Rogowskiej.

Naturalne przedłużenie/uzupełnienie DDR-ów biegnących wzdłuż ulic Wycieczkowej i Warszawskiej. Zapewniające dojazd do SP 142 oraz terenu rekreacyjnego – Górka Widokowa „Rogi”. Długość: ok. 750 metrów + wyniesiony przejazd rowerowy na wysokości SP 142. Na odcinku Warszawska - SP 142 po stronie południowej. Całość przeprowadzona, tak by nie niszczyć drzewostanu.

457 400

Bałuty - Centrum

B153BC

Miejsce parkingowe dla rowerów -obok wejścia do UMŁ w drodze do Manufaktury.

Ustawienie instalacji artystycznej, która dodatkowo może spełniać funkcję stojaków rowerowych - miejsca parkingowe dla 10 rowerów. Forma stojaków inspirowana podobnymi konstrukcjami w wielu miastach Europy.

10 000

Chojny-Dąbrowa

G025CD

Rowerowe Osiedle - połączenie drogi rowerowej wzdłuż Ofiar Terroryzmu z rondem przy Tomaszowskiej

Wyznaczenie przejazdu rowerowego po wschodniej stronie ronda Ofiar Terroryzmu 11 Września i Tomaszowskiej, w celu umożliwienia legalnego wjechania z drogi rowerowej na rondo i z ronda na drogę rowerową.

 

Rokicie

G015RO

Rowerowe Osiedle -przejazdy Jana Pawła II / Obywatelska, łącznik do Cieszyńskiej, kontraruch na Rozległej.

Projekt mający na celu ułatwienie poruszania się rowerem po Rokiciu. Składa się na niego: 1. Wyznaczenie przejazdów rowerowych po południowej i zachodniej stronie skrzyżowania Jana Pawła II/Obywatelska oraz wyznaczenie ciągu pieszo - rowerowego do zjazdu w Braterską – skrócenie czasu oczekiwania na zmianę stron. 2. Wyznaczenie kontraruchu na ul. Rozległej – umożliwienie jazdy rowerem w obu kierunkach, co m.in skróci trasę między ul. Nowe Sady a Szybowcową. 3. Budowa łącznika pieszo-rowerowego między ul. Cieszyńską a drogą rowerową wzdłuż Jana Pawła II w miejsce obecnego zniszczonego chodnika (ok. 50 m) – ułatwienie dojazdu z osiedla (dokładna lokalizacja w załączniku)

 

Karolew - Retkinia Wschód

P016KR

Ciąg pieszo -rowerowy wzdłuż ul. Wyszyńskiego na odcinku od ul. Retkińskiej do ul. Tomaszewicza.

Opracowanie dokumentacji projektowej na budowę ciągu pieszo - rowerowego na długości 300 m. (odcinek od ul. Retkińskiej do ul. Tomaszewicza). Budowa ciągu pieszo - rowerowego na długości 300 m. (odcinek od ul. Retkińskiej do ul. Tomaszewicza).

744 000

P070KR

Budowa chodnika oraz ciągu pieszo-rowerowego na przedłużeniu ulicy Balonowej w kierunku przejść dla pieszych skrzyżowania Maratońska/Retkińska

Budowa chodnika szerokości ok. 1,5 m. jako kontynuacja chodnika zlokalizowanego po północnej stronie ulicy Balonowej w kierunku przejścia dla pieszych na ul. Retkińskiej - w śladzie istniejącego przedeptu - oraz budowa ciągu pieszo - rowerowego (szerokości 2 m + 2 m) od południowego narożnika ulicy Balonowej w kierunku przejścia dla pieszych na ulicy Maratońskiej - w śladzie istniejącego przedeptu.

127 428

Zdrowie - Mania

P102ZM

Poprawa bezpieczeństwa na przejściu pieszym i rowerowym Jarzynowa/Solec

Jadąc rowerem lub autem z ul Jarzynowej przecinając Al. Unii widoczność jest mocno ograniczona poprzez specyficzne ukształtowanie skrzyżowania. Lustro poprawi bezpieczeństwo w tym miejscu.

1 000

Stare Polesie

P112SP

Rowerowe Osiedle -wiele drobnych usprawnień na ulicach Starego Polesia

Projekt obejmuje zmiany w następujących lokalizacjach: 1. Zielona przed Żeligowskiego - pas rowerowy lub umożliwienie jazdy prawym pasem na wprost 2. Zabezpieczenie separatorami kontrapasa przy przystanku 1 Maja / Pogonowskiego by nie wjeżdżały na niego samochody 3. Więckowskiego od Pogonowskiego do Żeligowskiego - przeniesienie parkowania z chodnika na jezdnię, jeden pas ogólny i pas dla rowerów 4. Stojaki na Zielonym Rynku po każdej stronie (po jednej sztuce) 5. Legionów - kontrapas od Kasprzaka do Żeligowskiego 6. Kasprzaka / Legionów - wyznaczenie przejazdów rowerowych i włączenie w Naftową (szczegóły w załączniku) 7. Obniżenie fragmentu krawężnika między parkingiem przy ul. Curie – Skłodowskiej a ul. Strzelców Kaniowskich (szczegóły w załączniku) 8. Mickiewicza / Łąkowa - Wykonanie łuk do bezkolizyjnego i niezależnego od sygnalizacji prawoskrętu z Mickiewicza w Łąkową oraz obniżenie krawężnika przy końcu pasa rowerowego po zachodniej stronie (szczegóły w załączniku)

177 700

im. Józefa Montwiłła - Mireckiego

P127MM

Stojaki na rowery na osiedlu im. Montwiłła Mireckiego.

1. Przed osiedlową Izbą Pamięci przy ul. Perla 2 - od strony ul. Perla 2. i 3. Na podwórku między blokami Daniłowskiego 3, al. Unii 18 i al. Unii 16 dwa stojaki - naprzeciwko obecnego stojaka oraz naprzeciwko ławki przy północnej części podwórka 4. Przy środkowej klatce bloku przy ul. Srebrzyńkiej 99

Mimo 8 stojaków zamontowanych na Osiedlu MM nadal ich brakuje. W związku z zabytkowym charakterem osiedla realizacja wniosku powinna być zgodna z wytycznymi konserwatorskimi.

4 000

Katedralna

S008KA

Rowerowy Pasaż Abramowskiego -budowa podjazdu między alejkami, montaż stojaków.

Projekt zakłada: budowę podjazdu dla wózków i rowerów, łączącego alejkę pieszo-rolkowo-rowerową z alejką wzdłuż dawnych komórek. Powinien on się znajdować obok schodków, w miejscu obecnej wydeptanej ścieżki (zdjęcie w załączniku); ustawienie stojaków rowerowych obok placu zabaw (2 szt.) oraz tężni (1 szt.).

25 000

S038KA

Miejsce parkingowe dla rowerów -przy wejściu do Galerii Łódzkiej.

Zaproponowana we wniosku konstrukcja stanowi instalację artystyczną. Instalacja ta może dodatkowo spełniać funkcję stojaków rowerowych - miejsca parkingowe dla 10 rowerów.

10 000

Śródmieście-Wschód

S020WS

Rowerowe Śródmieście -przejazd Park Staszica-Uniwersytecka-Kamińskiego.

Nowy przejazd rowerowy umożliwi rowerowe połączenie NCŁ (ulica Tramwajowa) przez Park Staszica z ulicą Uniwersytecką i dalej przez ulicę Jaracza do ulicy Kamińskiego. W ramach projektu na istniejącym przejściu przez ulicę Uniwersytecką (południowe przejście przy Jaracza) zostanie wymalowany przejazd rowerowy, a w sygnalizatorach zostanie wymieniona blenda na pieszo-rowerową.

120 000

Stary Widzew

W018SW

Rowerowe Osiedle: wyznaczenie przejazdu rowerowego Piłsudskiego / Sarnia

Projekt polega na wyznaczeniu przejazdu rowerowego z fragmentu obecnego przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu Piłsudskiego / Sarnia, oraz włączenia w ul. Sarnią. Dzięki temu połączy się osiedle przy Zbiorczej z drogą rowerową wzdłuż Piłsudskiego.

77 000

W113SWPrzedłużenie Kociego Szlaku do Parku ŹródliskaProjekt przewiduje przedłużenie drogi dla rowerów "Koci Szlak" do Parku Źródliska poprzez obniżenie krawężników, ułożenie płyt chodnikowych i wymalowanie przejazdu dla rowerów przez ulicę Fabryczną.6500

Widzew-Wschód

W119WW

Rowerem na Olechów i Janów

Projekt zakłada wprowadzenie nowej organizacji ruchu na odcinku od Ronda Sybiraków (od istniejących włączeń dróg dla rowerów) do ul. Augustów, w tym wymalowanie pasów dla rowerów.

81 000

 

GŁOSOWAĆ MOŻNA TUTAJ (kliknij)

Więcej informacji o tegorocznym ŁBO (kliknij)