Radni przyjęli zmiany w regulaminie przewozów w pojazdach MPK. Głównie dotyczą one pasażerów jadących wraz z rowerem

Jak zapowiadano tak zrobiono. Z inicjatywy radnych komisji transportu dzisiaj Rada Miejska przyjęła uchwałe o zmianie regulaminu przewozów w MPK Łódź. 

Przypomnijmy, że od 31 grudnia 2011 roku można legalnie przewozić rower środkami transportu zbiorowego w Łodzi. Dodatkowo od 1 marca 2012 roku przewóz bagażów (w tym rowerów) jest bezpłatny. Przeczytaj więcej na temat dotychczasowych zasad (kliknij)

Najistotniejsze zmiany to: 

Po przedstawieniu propozycji treści uchwały głos zabrał radny Bartłomiej Dyba-Bojarski.
"40% pojazdów MPK nie jest przystosowanych do przewozu rowerów. Nie ma żadnej gwarancji, które linie będą obsługiwane i które godziny będą te autobusy zjeżdżały. Zatem jak ktoś będzie mógł sobie zaplanować ewentualną podróż? Albo kiedy spotka go awaria, wypadek, zasłabnięcie, żeby mógł za pomocą środków komunikacji miejskiej wrócić do domu, do czego moim zdaniem ma prawo. Autobusy po co jeżdżą do tych Łagiewnik? Żeby kierowcom było wygodnie czy może po to aby ludzie mogli kiedy zepsuje im się rower, albo dziecko się potłucze? Ta uchwała to jest jakiś absurd! Panowie z dumą prezentujecie tutaj "win-win". Dla kogo to jest "win-win"? Dla kierowców którzy przyszli do państwa ze związków zawodowych? Nie szanujemy własnych uchwał. To było już procedowane i zostało wy... Nie pamiętam czy wycofane czy odrzucone. Oczywiste jest, że powinno być pierwszeństwo dla rodziców z dziećmi. Tyle że państwo wprowadzacie zasadę, że osoba z rowerem musi wysiąść. To jest jakaś aberracja. To jest dyskusja, która w ogóle nie powinna się odbywać. Jestem zażenowany. Sukces to byłbym gdybyśmy mieli 100% pojazdów (dostosowanych do przewozu rowerów). Wówczas można by było rozmawiać o jakiś zasadach postępowania. 
Dla mnie to jest kuriozalne, że rozmawiamy o tym dzisiaj. Widzieliście państwo w TVP Łódź co kontrolerzy MPK zrobili?  Bo mnie się wydaje, że poprawki w funkcjonowaniu MPK powinno się wprowadzić w przypadku kontroli biletów. Bo kontrolerzy którzy trzymali dziecko działali zgodnie z procedurami. 

sesja 29I2020

Treść zmian w regulaminie (UMŁ
Uchwala regulamin MPK 2020

Wyniki głosowania

sesja 29I2020 glosowanie
Duże kontrowersje wzbudził zapis, że pasażer przewożący rower, które kierujący pojazdem postanowi wyprosić z tramwaju lub autobusu, straci także skasowany bilet.
Z inicjatywy radnego Mikołaja Olejniczaka, zmieniono ten zapis.

 

{hb}