Zarząd Dróg i Transportu wprowadza kolejne zmiany w poruszaniu się po centrum miasta. Jak te zmiany mogą wpłynąć na poruszanie się po Starym Polesiu?

Na dzisiejszej konferencji przedstawiciele urzędu zapowiedzieli, że od 22 sierpnia 2020 ulica Wólczańska będzie dwukierunkowa. 

Zdajemy sobie sprawę, że jakość dźwięku jest daleka od ideału. Niestety, nie dysponujemy dobrym mikrofonem. Jeśli uznasz, że warto nam w tym pomóc, to dorzuć się do zakupu mikrofonu na: https://fundacjafenomen.pl/wspieraj-nas Za już dokonane wpłaty serdecznie dziękujemy!

Choć temat wprost nie dotyczy tylko infrastruktury rowerowej, to jednak warto odnotować. Bo przy okazji wprowadzania nowej organizacji ruchu  pojawią się kolejne śluzy dla rowerzystów. Mają być wymalowane na skrzyżowaniach Wólczańskiej z ulicami przecinającymi, na których ruchem steruje sygnalizacja świetlna.
Rowerzyści także jako jedyni będą mogli jechać prosto ul. Wólczańską przez skrzyżowanie z ul. Więckowskiego (dalej jest woonerf i kontraruch rowerowy - aż po al. 1 Maja i ul. Próchnika).
Musimy się Wam też przyznać, że pośrednio zachęciliśmy urzędników do wcześniejszego wdrożenia tego rozwiązania. Wyszło to przy okazji naszego wniosku do budżetu obywatelskiego dla ul. 6 Sierpnia (także będzie dwukierunkowa). Zasugerowaliśmy, aby nie czekać z tą planowaną reorganizacją do startu prac przy podziemnej stacji kolejowej na skrzyżowaniu Wólczańskiej i Zielonej (wówczas skrzyżowanie zostanie zamknięte dla ruchu). Naszą intencją było dać mieszkańcom Łodzi (w tym zmotoryzowanym i niezmotoryzowanym) na przyzwyczajenie się do nowych tras poruszania się po tym rejonie Łodzi.

Co zyskujemy dzięki tym zmianom?
Z pewnością osoby jeżdżace rowerami, a które nie przepadają za poruszaniem się wraz z tramwajami po ul. Gdańskiej, zyskają alternatywę w postaci Wólczańskiej. 
Łatwiej będzie się też pouszać w kierunku Starego Polesia. 

Już od jakiegoś czasu Wólczańska była na niewielkim fragmencie dwukierunkowa dla rowerów (pomiędzy Więckowskiego, 1 Maja a Próchnika). Teraz do spokojnej al. 1 Maja będzie można dostać się także od ul. Piotrkowskiej poprzez ul. Zieloną i nową dwukierunkową ul. Wólczańską. 
Wolczanska2kierunki 1

Przy okazji zmian na samej Wólczańskiej, dwukierunkową stanie się też ul. 6 Sierpnia, nie tylko jak dotychczas pomiędzy al. Kościuszki a Wólczańską, ale dalej na zachód aż do skrzyżowania z ul. Żeromskiego. To także otwiera nowe połączenie np. z Zielonym Rynkiem. Do kompletu brakuje już tylko dogodnego przejazdu wzdłuż 6 Sierpnia przez al. Kościuszki, czym połączyłaby się ta trasa przez woonerf aż do ul. Piotrkowskiej. 

Wolczanska2kierunki 2

Podążając na południe. Łatwiej będzie ominąc skrzyżowania ul. Adrzeja Struga z Wólczańską, jadąc ul. Kopernika.
Tutaj warto odnotować upór Biura Inżyniera Miasta UMŁ. Zasugerowaliśmy aby przy tych zmianach wprowadzić także ruch dwukierunkowy na ul. Zamenhofa pomiędzy Wóczańską a Żeromskiego. Motywowaliśmy to utworzeniem dla zmotoryzowanych bajpasa ul. Kopernika po której mogą poruszać się jedynie tramwaje i rowery. Niestety, urzędnicy tak długo przerzucali się pismami ze ZDiT, że spełzło jedynie na dobrej idei, bez wdrożenia.  

Wolczanska2kierunki 3

Także południowy odcinek - bliżej trasy WZ, zyska na dostęptności. Będzie można ominąc spory kawałek jadąc albo od al. Mickiewicza albo korzystając z pasaży Rynkowskiej - alei biegnącej od al. Kościuszki aż po ul. Gdańską a nawet do ul. Żeromskiego. 
Wolczanska2kierunki 4Jak to się sprawdzi, zobaczymy. 

{hb}