Jeździsz rowerem turystycznie po okolicach Łodzi, chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i radami które trasy wybrać? Mamy dla Ciebie ofertę uczestniczenia w ogólnopolskim projekcie 

siectrasrowerowychlogoNaszym celem jest stworzenie interaktywnej Rowerowej Mapy Polski oraz wyznaczenie Sieci Tras Rowerowych

Serwis Rowerowa Mapa Polski to interaktywna mapa odcinków dróg i ścieżek nadających się do jazdy rowerem. Obecnie w ramach mapy prezentujemy: Prototypową Sieć Tras Rowerowych dla okolic Wrocławia i Lublina oraz wstępną mapę – Inwentaryzację dróg (wraz z parametrami) dla okolic Trójmiasta. My chcemy dodać do tej mapy trasy z okolic Łodzi - z całego województwa. 

Pierwsza Węzłowa Sieć Tras Rowerowych powstała w Belgi w latach 90. W skład STR wchodzą dedykowane drogi dla rowerów oraz mało uczęszczane drogi asfaltowe, połączone drogami gruntowymi. Wyłączone są drogi o dużym natężeniu ruchu oraz złej nawierzchni. W Belgii i Holandii Sieć jest oznakowana w terenie. Nasza prototypowa Sieć to próba wyznaczenia polskiej sieci w oparciu o istniejące drogi. Sieć nie ma oznakowania (jest więc wirtualna).

Porównanie tras w Holandii, Niemczech i PolscePorównanie tras w Holandii, Niemczech i Polsce

W ramach projektu Sieć Rowerowa są dwa cele:

  1. Stworzyć Rowerową Mapę Polski, która pokazuje drogi i ścieżki nadające się na rower oraz ich jakość i walory
  2. Wśród dostępnych dróg wyznaczyć spójne Sieci Tras Rowerowych

Przypomnijmy, że mając na myśli Sieć Tras Rowerowych, nie mówimy o losowym zbiorze dróg czy znakowanych szlaków, tylko o starannie zaprojektowanej regularnej sieci połączonych ze sobą odcinków dróg, bezpiecznych i w miarę możliwości atrakcyjnych turystycznie. Więcej o koncepcji Sieci Tras tutaj: Co to jest STR?

Tutaj znajdziesz informacje, jak poprawnie opisać trasę (kliknij).

Po co robić kolejny serwis dla rowerzystów, skoro jest już ich mnóstwo?  Również takich z interaktywnymi mapami.

Unikalne cechy projektu:

  • Koncepcja Sieci Tras Rowerowych. Trasy bez odcinków dróg o dużym natężeniu ruchu. Nawigacja i oznakowanie oparte o numerowane węzły.
  • Łatwe i elastyczne wyznaczanie możliwie bezpiecznej trasy. Za pomocą kilku kliknięć można zaplanować wycieczkę o dolnej długości i kształcie (np. z Środy Śląskiej do Opola) drogami STR.
  • Otwarte rozwiązanie. Istotną cechą naszego projektu jest to że tworzymy go na licencji Open Source. Dane (sieć tras) również są dostępne na otwartych licencjach. Dzięki temu, każdy kto ma umiejętności może wziąć udział w rozwoju projektu, lub też stworzyć własny serwis.

Kto może pomóc?
Ogólnie szukamy ludzi lokalnie znających swój teren do inwentaryzacji swojej okolicy. Inwentaryzacja to pierwszy etap to tworzenia systemu tras rowerowych do której potrzeba nam lokalnych ludzi. Drugim etapem jest tworzenie na bazie tego STR (opis na blogu) który jest na głównej stronie, czyli minimalnej jakości tras na wzór holenderski po której mogą jeździć rowerzyści turystyczni.
Dane są dostępne publicznie zarówno z inwentaryzacji jak i samej sieci. W przeciwieństwie do szlaków, główny trzon to drogi asfaltowo-betonowe z małym natężeniem ruchu kołowego bez ciężkiego, gruntówki / bruk / żwirowe / szutrowe, które są tylko dojazdówkami na krótkich odcinkach. 
Potrzeba osób do obsługi narzędzia: https://siecrowerowa.pl/catalog/ - nanosi się drogi ręcznie lub z GPX i uzupełnia się o dane z klasyfikacji. 
Twoja wiedza może być różna - od wiedzy organoleptycznej danej drogi po pojechanie w teren i sprawdzenie już naniesionych na mapę.

Skontaktuj się z nami!
Zgłoś się do nas na adres: kontakt(małpa)Rowerowalodz.pl 
Napisz nam krótko, jaki rejon województwa możesz opisać, czy dysponujesz urządzeniem GPS (nie jest konieczny), ile czasu możesz na to poświęcić. 

{hb}