Z tegorocznego budżetu obywatelskiego będą realizowane różne rowerowe projekty. Pisaliśmy już o rowerze publicznym, dodatkowo w Śródmieściu łodzianie zagłosowali na śluzy rowerowe. Mamy już informacje w jakim miejscu zostaną wymalowane

Projekt śluz rowerowych był jednym z wielu na Śródmieściu. Od początku jednak powodował trochę kłopotów. Pomimo pozytywnej opinii Zarządu Dróg i Transportu okazało się, że niektóre propozycje kolidowały z przebudową trasy W-Z, więc trzeba było ponownie uzgodnić skrzyżowania. Podczas rozmowy z pomysłodawcą i środowiskiem rowerowym, w ZDiT uzgodniona została alternatywna lista skrzyżowań. Niestety, nie obyło się bez problemów. Na większości skrzyżowań Śródmieścia nie można wymalować śluzy, ponieważ kolidowałyby one z pętlami indukcyjnymi

Śluzy będą wymalowane od samego przejścia dla pieszych, aż do linii warunkowego zatrzymania się, jak robi się to w innych polskich miastach. Aby jednak rowerzyści nie musieli się wyginać, aby widzieć sygnalizator - zostanie zamocowany dodatkowy, mniejszy, widoczny dla rowerzystów. Dla poprawiania widoczności śluza będzie pomalowana na czerwono.

Wbrew planom - mniej śluz
Śluza rowerowa na wlocie placu Jana Pawła II we WrocławiuPoczątkowo miało być 10 skrzyżowań i ok 40 śluz. Z powodu problemów z pętlami, oraz wysokiej ceny za malowanie, w śluzy wyposażone zostanie tylko 9 skrzyżowań, a łącznie będzie ich 11. Pod względem ilości śluz, to nadal jesteśmy daleko za innymi polskimi miastami. 

Jeżeli chodzi o termin realizacji, to nie znamy jeszcze dokładnego terminu. Wiemy, że ZDiT wymaluje śluzy wraz z wykonaniem oznakowania poziomego na terenie Łodzi. Przetarg jest przygotowywany, jednak na pewno śluzy powstaną w tym roku.

Aktualna lista śluz:

  1. Wólczańska/Zamenhofa x1
  2. Wólczańska/6 Sierpnia x1
  3. Wólczańska/Zielona x1
  4. Wólczańska/Struga x1
  5. Wólczańska/Radwańska x3
  6. Narutowicza/Sienkiewicza x1
  7. Próchnika/Gdańska x1
  8. Jaracza/Wierzbowa x1
  9. Sterlinga/Pomorska x1

Dotychczas w Łodzi istniały te śluzy rowerowe

{ma}