Od kilku miesięcy na ulicach śródmieścia Łodzi można spotkać rowery towarowe należące do firmy kurierskiej DPD. Czy to tylko chwyt reklamowy czy pragmatyczne podejście do biznesu?

Od przeszło pół roku w Łodzi jeżdża 3 rowery towarowe, którymi kurierzy DPD dostarczają przesyłki do odbiorców. W jakim celu takie rowery wprowadzono do floty pojazdów i czy mają szansę zastąpić samochody? O to pytamy Artura Jopa współodpowiedzialnego za wdrożenia rozwiązań zeroemisyjnych ze szczególnym nastawieniem na flotę rowerów cargo w DPD Polska.

DPD rower auto

Rowery towarowe we flocie DPD są obecne od końca 2020 roku. Początkowo trwał pilotaż, który miał posłużyć firmie do ustalenia skuteczności takich rowerów jako narzędzi kurierskich. Kiedy okazało się, że takie rowery są często bardziej skuteczne od samochodów, firma DPD zdecydowała się za zamówienie pierwszych rowerów flotowych. Dostawcą ich jest polska firma MaxPro z Wałbrzycha – „było to dla nas ważne, aby takie rowery produkowane były w naszym kraju” - podkreśla Artur Jop z DPD.

Póki co rowery są używane w 16 miastach Polski – „naszą strategią jest wdrożenie floty rowerowej w jak największej liczbie miast polski”. Poza Łodzią są one używane w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Trójmieście, Poznaniu, Białymstoku, Olsztynie, Częstochowie i Kaliszu. Rowerów aktualnie w sumie jest 55, ale już zamówionych jest kolejnych 56 sztuk, które trafią do wspomnianych miast, ale także do Lublina, Rzeszowa, Katowic oraz Bielsko-Białej.

Rowery cargo DPD używane są do świadczenia usług na tzw "ostatniej mili".
„Obsługują one naszą sieć Oddziałów Miejskich Pick-up, tj. mniejszych centr logistycznych zlokalizowanych głównie w rejonach śródmiejskich oraz nieopodal obszarów o dużym zagęszczeniu klientów prywatnych.  Rowery cargo są pełnoprawnym narzędziem kurierskim w DPD. W określonych warunkach są one nawet lepsze od samochodów, np tak gdzie są osiedla zamknięte, strefy wyłączone z ruchu samochodów, albo zwarte rejony centrów miast. Nasze dotychczasowe doświadczenia z użyciem floty cargo pokazują nam, że takimi rowerami sprawny kurier może dotrzeć do większej liczby klientów co w analogicznym czasie kurier samochodowy.”

DPD rower cargo