Kończy się budowa stadionu miejskiego przy al. Unii Lubelskiej 2, na którym swoje mecze ma rozgrywać drużyna ŁKS. Ale nas interesuje to co wydarzyło się przed samym stadionem - miejsca parkingowe na rowery

Najnowszy stadion miejski przy al. Unii 2 już niemal ukończony. Inauguracja ma nastąpić 22 kwietnia 2022. Koszt pierwszej części stadionu wyniósł 94 mln zł, zaś rozbudowa stadionu pochłonęła kolejne 129 mln zł = 223 mln zł.
foto ZIM
Tak! W Łodzi mamy jasno określone wytyczne jakie należy stawiać stojaki i parkingi rowerowe. To co postawiono przed stadionem to wyrwikółka - najgorszy z możliwych, odradzany przez specjalistów rodzaj instalacji stojakopodobnych. 
 

Poraża nie tylko niekompetencja Zarządu Inwestycji Miejskich (który był zleceniodawcą) ale także ilość tych "stojaków". Ustawione w 17 rzędach konstrukcje, mają po 24 "chwyty" co daje w sumie 408 miejsc! 
StadionUniiStojaki 1
 
Czy przy budżecie sięgającym niemal ćwierć miliarda złotych, naprawdę nikomu z urzędników nie przyszło do głowy aby zrobić porządne parkingi (zadaszone ze stojakami w kształcie odwróconej litery U)?
Pod schodami prowadzącymi na trybuny można znaleźć kolejne 12 stanowisk na rowery, co w sumie daje 420 stanowisk! 
StadionUniiStojaki 2
 
Próbując ustalić, kto wydał zgodę na zamówienie i zainstalowanie konstrukcji niezgodnych z łódzkim prawem lokalnym, wysłaliśmy pismo do ZIM. Odpowiedź nieco nas zaskoczyła.
ZIModpStadion1
Z odpowiedzi wynika, że ZIM zastosował się do zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, w którym określono liczbę miejsc parkingowych na rowery. Według tego przelicznika, na każdych 100
widzów musza przypadać 4 miejsca na rowery. Tyle, że w MPZP nie ma nic o wyglądzie stojaków, gdyż wzór i wygląd określają wspomniane wcześniej "Wytyczne". Zatem urzędnicy ZIM świadomie nie zastosowali się do tych zapisów. 
Aby upewnić się w tym przekonaniu, odwiedziliśmy konferencję prasową na stadionie, w której Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich opowiadała o kończącej się budowie. Na pytanie dotyczące parkingu rowerowego, stwierdziła się nie ma teraz czasu i skierowała na swojego pracownika, który dalej starał się udzielić odpowiedzi. 
Potwierdził, że liczba stojaków jest wynikiem zapisów MPZP, a niestety nikt z urzędników przyjmujących wcześniej projekt, nie dopatrzył się że taki wzór jest niezgodny z zarządzeniem prezydenta Łodzi. Co więcej, tłumaczył się tym, że większe stojaki zajmują więcej miejsca, a tego w okolicy ponoć brakuje. Wskazał także, że od strony al. Unii Lubelskiej są zamontowane U-kształtne stojaki, ale jest ich tylko 9. 
StadionUniiStojaki 3
 
Przekazane zostały nasze rekomendacje: 
1) Zdemontowanie wszystkich niezgodnych z wytycznymi stojaków "wyrwikółek" 
2) Zastąpienie istniejących słupów odgradzających przestrzenie pieszych od jezdnych za pomocą stojaków
3) Wykorzystanie podcieni schodów prowadzących na trybuny i ustawienie tam stojaków, które zyskają dzięki temu zadaszenie
4) Ustawienie stojaków przy nowej hali sportowej oraz po zachodniej stronie Atlas Areny (dzięki czemu współczynnik miejsc na terenie ŁCS będzie spełniony, ale unikniemy grupowania stojaków)   
5) Wykorzystanie możliwie wszystkich istniejących latarni do przypięcia do nich "uchwytów rowerowych" 
 
5 maja 2022 otrzymaliśmy kolejną odpowiedź na nasze pismo. 
ZIModpStadion2
Teraz ruch po stronie wykonawcy.