W nocy z 20 na 21 grudnia przy al. Mickiewicza w Łodzi uruchomiono licznik rowerzystów tzw "liczydło". Urządzenia automatycznie zliczające ruch rowerzystów na drogach zamontowano już we Wrocławiu, Tychach i Szczecinie, ale to łódzkie jest pierwszym z wyświetlaczem

Jest to pierwsze tego typu urządzenia w Polsce, wzorowane na tych ustawianych na ulicach wielu europejskich miast przyjaznych rowerzystom. W Polsce co prawda są już zamontowane urządzenia automatycznie liczące rowerzystów w Tychach (ukryte miejsce znane tylko urzędnikom), we Wrocławiu i Szczecinie pętle indukcyjne (jednak wyniki tam uzyskane znane są tylko urzędnikom), a w Warszawie liczenia dokonuje przenośne urządzenie. Co nam daje taka maszyna? Poza ciekawym urozmaiceniem, będzie to doskonałe źródło informacji o ruchu rowerowym - dokonywanym przez cały rok, dzień w dzień. Jak podkreśla Witold Kopeć pełnomocnik prezydenta Łodzi do spraw polityki rowerowej - liczydło jest jeszcze w fazie testów i może nie dokonywać poprawnych pomiarów. Dopiero na wiosnę pod nawierzchnią drogi zamontowana zostanie pętla indukcyjna, które poprawi skuteczność liczenia. Do tego czasu liczenia dokonują kamery z czujnikami. To co się jeszcze zmieniło to na dolnym wyświetlaczu wyświetlana suma wspólna dla obu kierunków (dotychczas sumy ze wszystkich dni były oddzielne dla obu kierunków).

Liczydło rowerowe zostało ustawione jeszcze w tym roku z uwagi na nierozstrzygnięty przetarg i wynikające z tego tytułu oszczędności. Szacowany koszt ustawienia urządzenia, to 45 tys złotych, a wykonawcą wyłonionym przez ZDiT w drodze "zapytania ofertowego", jest łódzka firma El-Traffic. Firma ta powstała w czerwcu 2011 roku i chwali się na swojej witrynie internetowej doświadczeniem zdobytym przy Łódzkim Tramwaju Regionalnym. Miejmy nadzieję, że uruchomienie liczydła wyjdzie firmie lepiej niż aktualizowanie danych na własnej stronie internetowej. 

Wymiary: tablica liczydła jest szerokości 120 cm i 135 cm wysokości, całość stoi na ponad dwumetrowym słupie.

AKTUALIZACJA 15 stycznia 2012:
Zapraszamy na stronę firmy, która zamontowała liczydło www.el-traffic.pl gdzie uruchomiony został podgląd wyników on-line!

AKTUALIZACJA 14 sierpnia 2012: 

{hb}

Media: 

Dziennik Łódzki "Licznik rowerzystów stanie w Łodzi. Pierwszy w Polsce"
Gazeta Wyborcza "Nowe urządzenie policzy rowerzystów zimą. Po co?"
Express Ilustrowany "Licznik rowerzystów już działa (wideo)"
PAP "Łódź. Elektroniczny licznik rejestruje ruch rowerowy"
Wprost "Łódź liczy rowerzystów"
MMŁódź "Liczą rowerzystów na al. Mickiewicza"
HaloŁódź "Łódź liczy rowerzystów"
Wiadomości24 "Pierwszy w Polsce licznik rejestrujący ruch rowerowy stanął w Łodzi"
Zielony Dziennik "Pierwszy w Polsce licznik rowerzystów stanie w Łodzi"
Polska Lokalna "W Łodzi liczą rowerzystów"
Wikinews "W Łodzi ustawiono pierwsze w Polsce liczydło rowerzystów"
Fakt "Liczą rowery, a ludzie za potrzebą biegają na podwórko"
Trybik.eu "Łódź: publiczny licznik rowerów"