Jest ich już w Łodzi 3, ma by 30: nowe tramwaje dla naszego miasta przechodzą kolejne kontrole. Tym razem przy okazji komisji transportu rady miejskiej, sprawdziliśmy jak wygląda pod kątem przewożenia roweru

W rozstrzygniętym w 2020 roku przetargu wygrała poznańska firma. W sumie do Łodzi trafić ma 30  takich tramwajów. Zaproponowany przez Modertrans tramwaj, który trafił do Łodzi, to niskopodłogowy, pięcioczłonowy pojazd oparty na 4 wózkach (w tym również wózkach skrętnych). To pierwsza taka konstrukcja w Polsce znacznie ułatwiająca eksploatację tramwajów i zmniejszają zużycie kół oraz torowiska. Zastosowana konfiguracja zapewni również szerokie przejścia wewnątrz tramwaju. W przygotowywanych dla Łodzi pojazdach znajdzie się 5 podwójnych drzwi, co umożliwi szybką wymianę pasażerów na przystankach. Wzornictwo jest rozwinięciem wielokrotnie nagradzanego tramwaju Moderus Gamma LF 01 AC. W jego projektowaniu wzięli udział designerzy europejskiej klasy, znani i cenieni w branży automotive.

ModerusGammaLodz 1

Czy dopuszczono przewóz roweru w tym tramwaju? Odpowiedź znajdujemy na środkowych drzwiach, gdzie pojawiła się stosowna naklejka. 
ModerusGammaLodz 2

Tuż za drzwiami znajduje się specjalne miejsce na rower. Jest to pierwszy trwamwaj w Łodzi, w którym fabrycznie zamontowano taki stojak. 

ModerusGammaLodz 3

Z plusów tego miejsca jest z pewnością bliskość drzwi i kasownika: nie trzeba daleko go szukać. Ale trzeba mieć bilet, a ten można kupić w biletomacie, który znajduje się na początku tramwaju. 

ModerusGammaLodz 4

Minusem jest miejsce, jakie zostawiamy w korytarzu. A biorąc pod uwagę, że obok tak postawionego roweru należy stać i asekurować rower (zgodnie z regulaminem przewozów), to zaczyna być wąsko. Sprawy raczej nie rozwiąże przestawienie mocowania na przednie koło roweru.

ModerusGammaLodz 5

A z informacji od prezesa MPK wynika, że we wszystkich kolejnych tramwajach stojaki mają być montowane w taki sposób, aby w razie nagłego hamowania tramwaju, rower być możliwie dobrze zabezpieczony. Jak widać, w tym tramwaju miejsce na rower jest jedno, wyznaczone w dość kontrowersyjnym miejscu. Zaś miejsca obok wydaje się być za mało. Dziwi to tym bardziej, że zarówno z przodu jak i z tyłu tramwaju dużo miejsca.

ModerusGammaLodz 7

Czemu zatem nie wyznaczono miejsca do przewozu roweru na końcu tramwaju, gdzie miejsca jest dużo dzięki zmniejszonej liczbie foteli? Bo niestety, odległości między drzwiami są tam za małe. A czemu ustawiono dwie pary drzwi obok siebie? Bo zamawiający zażyczył sobie 5 drzwi na cały tramwaj i producent musiał gdzieś je upchnąć. 

Miejsce na wóżek inwalidzki lub wózek dzięcięcy został wyznaczony i oznakowany na samym początku składu. 
ModerusGammaLodz 6

{hb}