Nie tak dawno wybudowany został niepotrzebny ciąg pieszo - rowerowy wzdłuż ul. Wieczność. Jak się jednak okazuje, nie była to jedyna zbędna inwestycja rowerowa w tym roku

 W ramach modernizacji ul. Chałubińskiego, między ul. Janosika a Taterniczą, również wybudowany został ciąg pieszo - rowerowy, tym razem z kostki betonowej. Dodatkowo wyznaczony został przejazd przez ul. Janosika.

Chałubińskiego

Ul. Chałubińskiego to niewielka osiedlowa ulica na Sikawie. Dotychczas na tym odcinku miała ona nawierzchnię gruntową, obecnie została utwardzona kostką, tak jak większość innych niedawno zmodernizowanych ulic na tym osiedlu.

Zdjęcie0898

Znajduje się ona w strefie tempo 30 oraz dodatkowo obowiązuje na niej zakaz ruchu ciężarówek. Jest to zatem ulica bezpieczna dla rowerzystów i nie ma potrzeby tworzyć tam separowanej infrastruktury, szczególnie że ciąg pieszo - rowerowy przecina liczne wyjazdy z posesji, co wręcz zmniejsza bezpieczeństwo rowerzystów.

Zdjęcie0899

Ciąg pieszo-rowerowy kończy się przy ul. Taterniczej, obecnie w przebudowie. Jest to jedyny plus - po jej utwardzeniu rowerzyści z Sikawy będą mogli z Chałubińskiego pojechać świeżo zmodernizowaną ulicami Taterniczą i Stokowską (strefa zamieszkania) do ul. Kerna, unikając jazdy ruchliwą ul. Brzezińską. Ale do tego wcale nie potrzeba ciągu pieszo - rowerowego wzdłuż Chałubińskiego. 

Zdjęcie0900

Co więcej, w planach jest budowa podobnego ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż wschodniej części ul. Chałubińskiego, od ul. Janosika do ul. Giewont. Już po przebudowie ul. Giewont przy skrzyżowaniu z ul. Chałubińskiego ustawiony został znak C16/C13. Póki co jest on zasłonięty folią, ponieważ znajduje się tam pas zieleni.

Zdjęcie0649

Przy okazji tak niefrasobliwego wydatkowania publicznych funduszy na zbędne inwestycje rowerowe warto przypomnieć fatalną sytuację jeśli chodzi o dojazd rowerem na Sikawę. Droga rowerowa wzdłuż ul. Brzezińskiej składa się z pokruszonych płyt chodnikowych, dodatkowo jest przerwana w okolicy ul. Śnieżnej. To ostatnie powinno się niebawem zmienić dzięki zwycięskiemu projektowi w Budżecie Obywatelskim. Pomimo że już od kilku lat na realizację czekała gotowa dokumentacja projektowa, dopiero dzięki głosom mieszkańców udało się pozyskać fundusze na jej realizację. 

Chałubińskiego

Droga rowerowa kończy się przy ul. Kerna - dalej rowerzyści do wyboru mają albo ul. Brzezińską, albo mogą skręcić w Kerna i pojechać opisanym powyżej osiedlowym skrótem.
sikawa2

{bk}