Zostaliśmy zaproszeni aby zobaczyć postępy prac przy rewitalizacji starych zakładów przemysłu monopolowego przy skrzyżowaniu marszałków. Naprawdę to miejsce robi pozytywne wrażenie. A prace wykończeniowe jeszcze trwają

Monopolis - czyli dawne zakłady Polmosu, znajduje się pomiędzy ul. Kopcińskiego a ul. Wydawniczą, od południa zaś al. Piłsudskiego. Już trwają prace wykończeniowe, a w grudniu zaczną wprowadzać się pierwsi najemcy. Zostaliśmy zaproszeni, aby móc na własne oczy zobaczyć to nowe miejsce na mapie Łodzi. Spytaliśmy także co przygotowano dla rowerzystów. Monopolis dron1

Obecnie w to miejsce dochodzi jedna droga dla rowerów wzdłuż al. Piłsudskiego oraz pasy ruchu dla rowerów w ul. Wydawniczej, na którą wjechać można od strony al. Rodziny Grohmanów (Nowowęglowa). Niestety, do teraz nie są znane plany urzędu miasta w sprawie wykorzystania przestrzeni od strony ul. Kopcińskiego, w którym optowaliśmy za wybudowaniem drogi dla rowerów, szpaleru drzew i chodnika. 

Monopolis dron3Po dostaniu się na dziedziniec wewnętrzny  możemy podziwiać kilka ciekawych rozwiązań. 
Monopolis 3

Wszystkie budynki zyskały nowe piętro. Widoczne rampy są na poziomie dawnego gruntu. Wszędzie można dostać się za pomocą schodów i wind. 
Jednym z ciekawych elementów są szyny kolejowe wiszące na poziomie dawnej bocznicy kolejowej. Taki ciekawy świadek historii. 

Monopolis 2

Cały czas trwają prace wykończeniowe  Monopolis 4Monopolis 5

Do tak ciekawe zaadaptowanych wnętrz już w grudniu wprowadzą się pierwsi najemcy. 
Monopolis 6

Trwają jeszcze prace nad budową podziemnego parkingu, w którym przewidziano także kilkadziesiąt miejsc na rowery. Będę one zarezerwowane dla najemców. Dla ich wygody przygotowane są także węzły sanitarne z prysznicami. Ale dla każdego odwiedzającego Monopolis będą czekać także stojaki rowerowe. Łączna liczba miejsc postojowych dla rowerów sięgnie 170 stojaków. Pierwsze są już montowane. Wszystkie u-kształtne. 

monopolis stojaki

Modernizacja która rozpoczęła się w 2017 roku ma być ukończona w 2020. 

{hb}