Od kilku lat magazyn RowerTour prowadzi ranking "zroweryzowania" polskich miast. Czemu tym razem nasze miasto zostało ocenione jeszcze gorzej niż poprzednio? 

Od kilku lat publikowany jest najważniejszy w Polsce ranking oceniający przyjazność miast dla użytkowników rowerów. Od dawna liderem był Gdańsk, ale w tym roku wyprzedził go Wrocław. To dowód, że systematyczną pracą, inwestycjami, realizacją strategii oraz współpracą z organizacjami pozarządowymi, można spowodować wiele - aby mieszkańcy czyli się na rowerach bezpiecznie i komfortowo. 

Twórcy rankingu nie pytali tylko o długość dróg dla rowerów oraz ich nawierzchnię, przeliczyli ją także na sumę wszystkich ulic w mieście, pytali o pasy ruchu dla rowerów, o ulice z kontraruchem, o system roweru publicznego, ale także o liczbę stojaków rowerowych a także o działania "miękkie" które wychodzą ze strony urzędu - imprezy i kampanie społeczne inicjowane przez urzędników. 

Nasze miasto znalazło się w podsumowaniu 2013 roku na 10 miejscu. Rok później Łódź znajduje się już na miejscu 17. W 2016 roku Łódź wskoczyła na 16 pozycję. Czy to oznacza, że w naszym mieście się tak mało dzieje? Przede wszystkim, to w innych miastach rowerowo dzieje się zdecydowanie więcej!  

W tym roku jednak nasze miasto zaliczyło spektakularny spadek, o 6 pozycji w dół! Spadliśmy do 3 dziesiątki polskich miast. Wyprzedziły nas nie tylko Wrocław, Gdańsk, Warszawa czy Kraków, ale także Radom, Olsztyn, Opole Płock czy Grudziądz!

RowerTour RAPORT tabela2018

Tempo rozwoju dróg dla rowerów w naszym mieście pokazuje ten krótki film:

Owszem, powstają także pasy ruchu dla rowerów ale... są one przede wszystkim wynikiem poparcia łodzian w głosowaniu budżetu obywatelskiego, nie zaś własnej inicjatywie i systematycznej pracy urzędników. 

Wynik naszego miasta w tym rankingu powinien być sygnałem ostrzegawczym dla prezydent Hanny Zdanowskiej, że podpisana przez nią 8 lat temu karta brukselska jest coraz gorzej realizowana. Chętnych do jazdy rowerami przybywa, zaś infrastruktura na tyle zmniejszyła tempo przyrostu, że jakość jazdy niestety spada. 

{hb}