Na stronie łódzkiego producenta mebli miejskich pojawiła się zapowiedź stworzenia specjalnych koszy na śmieci do stawiania przy drogach dla rowerów. Nie jest to na świecie nowy pomysł. Warto jednak wiedzieć jak je stawiać

 Wizualizacje mają to do siebie, że czasem prezentują jedynie mglisty projekt, ale czasem niestety się bezrefleksyjnie wdrażane. I wówczas mamy już problem. Kosze o których mowa, pojawiły się na stronie producenta mebli miejskich. 

Rekord kosz rowerowy 1

Jak pisze producent na swojej stronie: 

Kosz na śmieci dla rowerzystów to absolutna nowość i niezastąpiony element w pobliżu ścieżek rowerowych, parków czy miejskich ulic. Wszyscy wiemy, że jazda rowerem
to świetny pomysł na drogę do pracy czy spędzenie czasu na zewnątrz, ale... butelki, puszki, kubki do kawy czy herbaty, przekąski i wszystkie inne drobiazgi, które zazwyczaj mamy ze sobą podczas jazdy rowerem. Niestety większość kończy się jako śmieci wyrzucone na ulicę. Śmieci, które wyrzucasz, nie mają głosu, ale mówią wiele o Tobie.

Rekord kosz rowerowy 2

Chcemy ułatwić Wam wyrzucenie śmieci bez konieczności zsiadania z ukochanego roweru. Nasz nowy kosz z lekko uchylną konstrukcją i stalową obręczą ułatwia wyrzucanie śmieci do środka, nawet podczas jazdy. Zwolnij trochę, wyceluj i rzuć puszką lub butelką i... gwarantujemy, że poczujesz się jak Michael Jordan


Rekord kosz rowerowy 3

Estetyka tych koszy jest delikatnie mówiąc dyskusyjna i wątpliwe aby ktokolwiek zezwolił na tego typu kolorystykę w centrum miasta. 


Zajmijmy się jednak funkcjonalnością i chęcią zrobienia czegoś dla rowerzystów. 

Sam pomysł na kosze o pewnym nachyleniu, aby ułatwić rowerzyście korzystanie z niego, nie jest ani nowy ani oryginalny. Tego typu konstrukcje stoją przy drogach dla rowerów w stolicy Danii od przeszło dekady.  Ale to co je odróżnia (poza designem) to przede wszystkim usytuowanie! 

Garbage Disposal for Cyclists in Copenhagen

Przede wszystkim są ustawione nie pod kątem prostym do drogi dla rowerów. 

Copenhagen rubbish basketball

Jadący rowerzysta ma mieć z tego ułatwienie - możliwość wrzucenia odpadów bez zwalniania. 

Copenhagen bikers skraldespand

Kosze są zatem ustawione w kierunku nadjeżdżającego rowerzysty. 

Garbage Disposal for Cyclists in Copenhagen 2

I stoją po prawej stronie drogi dla rowerów. I tu uwaga - większość dróg dla rowerów w Kopenhadze jest jednokierunkowa. 

Zatem doceniając zapał i pomysł łódzkiej firmy, apelujemy o rozważenie lepszego wkomponowania koszy na wizualizacjach. Sugerujemy także pomyśleć nad estetyką. 

{hb}