Telewizja TOYA wyemitowała program poruszający problem bezpieczeństwa rowerzystów w Łodzi. Przyczynkiem do tego były dwa wypadki, gdzie ofiarami byli rowerzyści - jeden z nich nie przeżył 

W programie przypomniane są dwa wypadki do których doszło w kwietniu 2017 roku. Wypowiadają się przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego KM Policji w Łodzi, a także przedstawiciel Fundacji Normalne Miasto Fenomen

Niechronieni uczestnicy ruchu (piesi i rowerzyści) poza ryzykowaniem otrzymania mandatu, ryzykują także własnym życiem. Przez to, że przy każdej okazji wypadku powtarzamy o "ograniczonym zaufaniu" doprowadziliśmy do sytuacji, że droga stała się dla nas polem walki. W wyniku tego tracą ci, którzy są mniej uważni, mniej rozgarnięci, mniej zmęczeni, to tak nie powinno wyglądać. Na Zachodzie już dawno doszli do wniosku, że im ktoś jedzie większym pojazdem tym większą ponosi odpowiedzialność i ponosi większe konsekwencje prawne.

Posiadanie prawa jazdy to przywilej i poświadczenie, że ktoś wie więcej. Wśród pieszych są tacy, którzy nigdy nie chcieli być kierowcami, albo ze względu na jakąś własną ułomność lub brak finansów. Czy takie osoby nie mają prawa przeżyć? Dlatego daje się niechronionym większą ochronę prawną w przypadku zderzenia, dlatego pieszy na zebrze a rowerzysta na przejeździe rowerowym mają pierwszeństwo. 

To czego brakuje w Polskiej szkole, to obowiązkowego przedmiotu "wychowanie komunikacyjne" na którym tłumaczymy poza samymi przepisami, także zasadę, że słabszy ma większą ochronę prawną gdyż podczas wypadku ryzykuje więcej i takimi przepisami wyrównujemy te szanse. 

{hb}