Na początku maja zwróciliśmy się do urzędu z prośbą, aby na ulicy Nowomiejskiej wykonano wygrany w budżecie obywatelskim projekt, który miał być zrealizowany w 2017 roku 

Park Staromiejski (nazywany potocznie parkiem śledzia) dzieli na dwie części ulica Nowomiejska. Biegnące przez środek obu części alejki parkowe dochodzą do jezdni ul. Nowomiejskiej i tam od zawsze był dylemat - można przejść na drugą stronę, czy można przejechać rowerem? 

Już w 2013 roku połowicznie został ukończony przejazd dla rowerów (kliknij aby zobaczyć szczegóły). Z całej zaplanowanej przeprawy wyszły jedynie łagodniejsze łuki wjazdu z jezdni do parku, zaplanowanego malowania nie doczekaliśmy się nigdy. Wówczas realizację zablokowało dwóch panów - jeden urzędnik ze ZDiT, oraz opiniujący policjant z drogówki (obaj dzisiaj pracują w Biurze Inżyniera Miasta). W 2016 roku do budżetu obywatelskiego zgłoszony został wniosek o utworzenie w tym miejscu przejścia dla pieszych. Projekt zyskał akceptację i miał zostać wykonany. Jak zapewnia wnioskodawca projektu, przez cały czas przygotować, trwała wymiana pism z Zarządem Dróg i Transportu o to, aby przejście wymalować tak, aby nie uniemożliwiać przejazdu rowerem.

Potem okazało się, że po wygranej w budżecie obywatelskim, ci sami urzędnicy BIM znowu postanowili doprowadzić do wypaczenia wnioskodawcy i wymusili zmiany na projekcie (szczegóły wraz ze skanami podpisów dostępne w osobnym artykule - kliknij). 

Na początku maja 2018 roku przypomnieliśmy urzędnikom, że wybrany w BO przez łodzian projekt nadal czeka na realizację. Oto jaką wysłano (połowa lipca) odpowiedź: 

NowomiejskaKorekta2018pismo

A oto jak niebawem ma wyglądać to miejsce 

NowomiejskaKorekta2018

Wychodzi z tego wniosek, że urzędnicy zasiadający w Biurze Inżyniera Miasta robią naprawdę wiele, aby po Łodzi rowerem jeździło się maksymalnie nieprzyjaźnie i mało komfortowo. Nie dość, że sami z siebie nie proponują żadnych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo rowerzystów, to torpedują te które zgłaszają sami łodzianie. Dopiero presja i przypominanie ich zwierzchnikom o tym jak powinno wyglądać miasto sygnatariusz karty brukselskiej, powoduje że następują korekty. Szkoda tylko czasu i energii zmarnowanej na walkę z urzędnikami BIM. 

 

Finał
A zatem udało się zrealizować to przejście zgodnie z wybranym przez łodzian projektem w budżecie obywatelskim. 
Nowomiejska05

Z jednej strony parku na drugą stronę ul. Nowomiejskiej można przechodzić z rowerem, albo wzdłuż przejechać na rowerze.
 Rzecz jasna, w drugim przypadku obowiązuje nas ustąpienie pierwszeństwa poruszającym się po jezdni - na zasadach włączanie się do ruchu. Rzecz jasna, w drugim przypadku obowiązuje nas ustąpienie pierwszeństwa poruszającym się po jezdni - na zasadach włączanie się do ruchu.

{hb}