Rowery służą w wielu formacjach policji miast całego świata. Także w Łodzi byłoby to możliwe, gdyby było ich więcej. To doskonały sposób patrolowania parków ale także ul. Piotrkowskiej lub słabo dostępnych rejonów centrum

Co roku Urząd Miasta Łodzi dofinansowuje zakup radiowozów dla łódzkiej Policji. W 2019 roku wydano łącznie 800 tys. zł, które pozwoliły kupić 8 nowych radiowozów, które zasiliły tabor Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Wśród nowych pojazdów znalazło się 6 nowiutkich opli astra (kupionych w cenie 80 tys. zł za sztukę) i 2 volkswageny transportery (w cenie 160 tys. zł za sztukę). Nie kwestionujemy potrzeby policjantów do posiadania nowych i sprawnych radiowozów. Jednak można by się zastanowić, czy choć raz części z tej kwoty nie dało się przeznaczyć na specjalne rowery dla policjantów. 

Wystąpiliśmy do łódzkiej Policji z pytaniem, ile obecnie posiada radiowozów i rowerów. Oto jaką odpowiedź otrzymaliśmy. 

Flota pojazdów w dyspozycji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi
 RadiowozyMotocykleRowery
Wydział Ruchu Drogowego462-
Wydział Patrolowo - Interwencyjny31-6
Wydział Wywiadowczy10--
Komisariat Policji I17--
Komisariat Policji II16--
Komisariat Policji III12-2
Komisariat Policji IV14--
Komisariat Policji V17-2
Komisariat Policji VI15--
Komisariat Policji VII12-2
Komisariat Policji VIII14--
SUMA248212

Różne jednostki Policji w Polsce posiadają na swoim wyposażeniu także rowery ze wspomaganiem elektrycznym. Na przykład zakup 6 rowerów elektrycznych został sfinansowany z budżetu miasta Kielce. Elektryczne rowery, zarówno jak i te tradycyjne są napędzane siłą mięśni. Jednakże, zamontowany silnik wspomaga cyklistę i pozwala na rozwinięcie większej prędkości niż standardowy jednoślad. Naładowany akumulator pozwala na przejechanie nawet 120 kilometrów. Na zakup wszystkich 6 przeznaczono kwotę ok 36 tys zł. To mniej niż połowa zakupu jednego radiowozu. 

W naszej ocenie rowery mogą służyć łódzkiej Policji nie tylko do patrolowania parków, ale także dróg dla rowerów. Dlatego zwrócimy się z prośbą do Rady Miejskiej w Łodzi, aby w przyszłorocznym budżecie rozważyła przeznaczenie kwoty potrzebnej na zakup jednego z radiowozów na doposażenie KM Policji w 12 nowych rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. 

{hb}