1. W pierwszej kolejności powinieneś jechać drogą rowerową, gdy jej nie ma → poboczem drogi (gdy go nie ma lub nie nadaje się do jazdy: piach, szkło, dziury) → jedź jezdnią → jeśli tam jednak samochody mogą jechać z prędkością pow. 50 km/h → zjedź na chodnik. W praktyce, po większości ulic w Łodzi możesz legalnie jeździć jezdnią.Zanim wyjedziesz na ulicę, poznaj przepisy ruchu drogowego. Naśladowanie innych i znajomość tylko podstawowych znaków mogą nie wystarczyć.
  2. Uważaj na innych rowerzystów poruszających się po drogach rowerowych. Mogą wyjechać zza rogu z takim samym impetem jak ty.
  3. Za każdym razem, kiedy chcesz skręcić, wyciągnij rękę w bok. Kierowca nie jest jasnowidzem. Jadący za tobą inny rowerzysta też nie.
  4. Jeśli już jedziesz po chodniku, to pamiętaj, że pieszy ma na nim pierwszeństwo. Podziękuj, kiedy usunie się na bok, żeby cię przepuścić.
  5. Droga rowerowa nie należy tylko do ciebie, jedź więc jej prawą stroną. Pamiętaj o tym również na jezdni.
  6. Na dziurawej drodze (i każdej innej również) nie wykonuj nagłych, gwałtownych skrętów.  Kierowca i pieszy mogą nie zdążyć z reakcją.
  7. Nie skracaj trasy, jadąc pod prąd drogą jednokierunkową.
  8. Dostosuj prędkość, z jaką się poruszasz, do okoliczności.
  9. Jadąc chodnikiem, nie dzwoń na pieszych, bo mogą odbierać to jako próbę wymuszenia pierwszeństwa, lepiej powiedz "Przepraszam".
  10. Pamiętaj, że z samochodu zaparkowanego przy krawężniku może chcieć wysiąść kierowca lub dziecko, jedź ostrożnie.
  11. Kiedy zapada zmrok włącz oświetlenie, załóż odblaski – to dla Twojego bezpieczeństwa. To, że Ty widzisz nadjeżdżający samochód z 250m, nie znaczy, że kierowca tego pojazdu widzi Ciebie.
  12. Odblaski w pierwszej kolejności zakładamy na LEWĄ nogę (kierowcy jadącemu za Tobą będzie coś „mrugało”, więc jest większa szansa, że Cię zauważy).
  13. Jeśli wieczorem zakładasz kamizelkę i plecak, to kamizelkę załóż NA PLECAK, a nie pod niego.
  14. Parkując rower przypnij go za ramę i za koło do stojaka lub słupa.