Aktualności

8 tygodni nieczynnej drogi rowerowej. ZDiT czeka

altRówno osiem tygodni temu Dalkia rozkopała jedyną drogę rowerową łączącą Retkinię z centrum. Jak się jednak okazuje, Dalkia wykonała już swoją część prac i to nie ta firma jest winna opóźnieniom

Dokładnie 4 czerwca 2013 w parku im. Poniatowskiego została zamknięta jedyna droga rowerowa wiodąca wzdłuż al. Mickiewicza (trasa W-Z) - łączącej największe łódzkie osiedle Retkinia z centrum Łodzi. Przedstawiciele inwestora tłumaczyli to koniecznością wymiany magistrali ciepłowniczej biegnącej dokładnie pod wspomnianą drogą rowerową. Po naszej interwencji utrudnienia oznakowano (pojawiła się bodaj pierwsza w historii Łodzi tablica informacyjna skierowana tylko do rowerzystów), wyznaczono objazdy alejkami parkowymi. Już wówczas termin widniejący na tablicy "31 lipca 2013" wydawał nam się podejrzanie odległy. 

DALKIA
Wówczas Sławomir Wieteska, koordynator prasowy Dalkii Łódź, zapewniał: Prace na odcinku drogi rowerowej wzdłuż al. Mickiewicza potrwają do 21 czerwca, po ich zakończeniu zostanie położona nowa nawierzchnia. I mimo nieznacznych opóźnień wynikających z obfitych opadów, można stwierdzić, że Dalkia słowa dotrzymała i pod koniec czerwca prace zakończyła. W miejscu dawnej dwumetrowej drogi rowerowej (z metrowej szerokości miejscem dla pieszych) pojawiła się szeroka - czterometrowa alejka. Są krawężniki, jest wyłożona kamieniami stanowiącymi podkład pod ostatnią warstwę konstrukcyjną każdej drogi - asfaltu.  

Droga drodze nierówna
Wszyscy czekali z nadzieją, że droga rowerowa zostanie oddana do użytku. Jednak Dalkia kontynuowała prace po drugiej stronie al. Mickiewicza, gdzie rozkopano chodnik i jeden z czterech pasów jezdni. Co ciekawe, jezdnia została rozkopana 22 lipca, a ponownie oddana do użytku już 4 dni później. Wówczas na stronie facebookowej Dalkii Łódź zamieściliśmy informację, w której spytaliśmy się o powody tak nierównego traktowania drogi rowerowej i drogi dla samochodów. W odpowiedzi uzyskaliśmy odpowiedź, której naprawdę się nie spodziewaliśmy: 

Dalkia wykonała wszystkie prace w ustalonym wcześniej terminie, w tym poszerzyła i przygotowała podłoże pod ułożenie asfaltu na nowej drodze rowerowej. Zgodnie z ustaleniami z Zarządem Dróg i Transportu, który odpowiada za dokończenie prac, rozpoczną się one w sierpniu i potrwają ok. 3 tygodni. Dziękujemy za zrozumienie.

Wynika z tego, że to Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi jest powodem tak długich opóźnień. Trzeba dodać, że poszerzenie drogi rowerowej zabrało nieco terenu parku im. Poniatowskiego, za który odpowiedzialny jest Zarząd Zieleni Miejskich. Dodatkowo park wpisany jest do rejestru zabytków, więc zgodę musiał wydać konserwator zabytków. Ale z tego co udało się nam ustalić, wszelkie zgody są już w posiadaniu ZDiT.


alt

To jak bardzo potrzebna jest ta droga niech zilustruje ta fotografia. Zniecierpliwieni rowerzyści odstawili barierkę i zdołali już wyjeździć w żwirze ścieżkę. 

Odpowiedź ze strony Zarządu Dróg i Transportu 31 lipca 2013
Wojciech Kubik, rzecznik ZDiT powiedział, że prace na tym odcinku mają zostać ukończone do końca sierpnia tego roku. Przyczyną jest poszerzenie tego ciągu pieszo-rowerowego. Ponoć nowa nawierzchnia ma się pojawić także aż do skrzyżowania z ul. Żeromskiego. Niestety, nie był w stanie odpowiedzieć dlaczego to trwa tak długo. 

KOMENTARZ
Oczywiście należy się cieszyć, że ta droga rowerowa (wraz z przyległym asfaltowym chodnikiem) zostaną poszerzone do 4 metrów. Jednak czas trwania remontu, a także perspektywa kompleksowej modernizacji tej drogi rowerowej w 2015 roku, każą zadać pytanie o celowość tego poszerzenia. Zwłaszcza, że jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, to właśnie ta niespodziewana zmiana zakresu naprawy (zamiast odtworzonia stanu poprzedniego) jest główną przyczyną opóźnień, które sięgnął kwartału!

Informacja z witryny ZDiT
31 sierpnia 2013: Z końcem sierpnia rowerzyści powinni już pojechać drogą rowerową wzdłuż parku Poniatowskiego. Dotychczasowa droga została zniszczona w ramach prac ciepłowniczych jakie prowadził tam Dalkia. Nowa ścieżka będzie szersza a tym samym bezpieczniejsza dla pieszych i rowerzystów. Poszerzenie drogi wymagało zgody Zarządu Zieleni Miejskiej i Konserwatora Zabytków ponieważ park jest wpisany do rejestru. Droga będzie poszerzona aż do ul. Żeromskiego. Projekt zakłada również zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów w rejonie kładki nad al. Mickiewicza

{hb}

Rowerowa Łódź Menu

Rowerowy budżet obywatelski

Vlog - 2 minuty o 2 kołach

Aktualności

Rowerem po Łodzi

Przepisy dla rowerzystów

Baza wiedzy

Nowe drogi

Infrastruktura

Pomysły, projekty

Interwencje

Powody korzystania

U innych

Porady prawnika

Rower publiczny

Ubezpieczenie roweru

Wspieraj nas za darmo!

Szkolenia dla rowerzystów

miasta-dla-rowerow