Aktualności

Bike Friendly Youngsters

altGdyby zapytać ludzi o rowery, każdy zgodził by się, że rower jest zdrowy. Lecz jednocześnie jest niewygodny, zimą łatwo się przeziębić, a do pracy czy szkoły przyjeżdża się spoconym. Oczywiście można poprawić sobie też kondycję, ale niektórzy z nas od dwudziestu lat potrafią powtarzać sobie, że jutro nadejdzie ten dzień, kiedy pójdą na basen. 

Dwójka nauczycieli z łódzkiego IV Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Sczanieckiej wpadła na pomysł aby odrobinę to zmienić. Dzięki Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i jednego z ich programów - “Comeniusa”, udało się pozyskać, 80 tysięcy złotych na projekt o nazwie Bike Friendly Youngsters.  

altMaria Janowicz i Josh Skjold - dwójka nauczycieli i zapalonych rowerzystów - postarali się aby uczynić to dwuletnie przedsięwzięcie bardziej międzynarodowym. I w ten sposób obecnie w projekcie biorą udział również szkoły z Włoch, Turcji i Rumunii. Pod koniec kwietnia 2013 roku będziemy gościć w Łodzi delegacje uczniów z tych właśnie krajów. Mają uczestniczyć w rowerowych wycieczkach po Łodzi, a także w Łódzkiej Masie Krytycznej.

Głównym celem projektu jest zachęcenie młodych ludzi by poruszali się rowerami. Jazda na rowerze stała się ostatnio bardzo modna. Może dzięki temu, że nasze dwukołowe środki transportu nabrały nowych kolorów i kształtów.

Wszyscy uczniowie na początku projektu przeszli test wiedzy na temat Unii Europejskiej oraz test wiedzy z języka angielskiego. Od października 2013 do czerwca 2014 planowane są wizyty polskich uczniów we Włoszech, Turcji i Rumuni. Członkowie polskiej część projektu, aby pokazać, że za słowami idą także czyny, regularnie biorą udział w łódzkich Masach Krytycznych, organizowanych w ostatni piątek każdego miesiąca. 

Projekt będzie reklamowany tak, aby dotarł do najbardziej zatwardziałych wielbicieli samochodów. Jak zapewniają organizatorzy - postaramy się zwerbować jak najwięcej wielbicieli rowerów, którzy pomogą nam zmienić to miasto w bardziej przyjazne i bezpieczne. 

{Anna Pietraszczyk}

Rowerowa Łódź Menu

Rowerowy budżet obywatelski

Vlog - 2 minuty o 2 kołach

Aktualności

Rowerem po Łodzi

Przepisy dla rowerzystów

Baza wiedzy

Nowe drogi

Infrastruktura

Pomysły, projekty

Interwencje

Powody korzystania

U innych

Porady prawnika

Rower publiczny

Ubezpieczenie roweru

Wspieraj nas za darmo!

Szkolenia dla rowerzystów

miasta-dla-rowerow