Aktualności

Wyniki konsultacji społecznych

altNareszcie! Po ponad dwóch miesiącach od zakończenia konsultacji, ZDiT opublikował raport z podsumowaniem. W konsultacjach wzięło udział niewiele ponad sto osób, a ich uwagi były bardzo merytoryczne

Konsultacje społeczne
Trwały od 12 do 26 listopada 2012 roku. Raport z konsultacji społecznych dotyczących projektu „Planu rozwoju sieci dróg rowerowych w Łodzi na lata 2013-2015” został opublikowany 28 stycznia 2013 czyli ponad miesiąc po ostatecznym terminie publikacji wyników konsultacji społecznych. Zgodnie z obowiązującym w Łodzi regulaminem konsultacji społecznych, ich wyniki muszą być opublikowane w ciągu 30 dni od ich zakończenia. Czyli w przypadku tych konsultacji - ich wyniki powinniśmy znać już 27 grudnia zeszłego roku... 

 • Stanowisko Prezydenta Miasta Łodzi (kliknij)
 • Raport z konsultacji społecznych (kliknij)
 • Wyniki
  Długo kazano nam czekać na tę lekturę. A przyznać trzeba, że jest ona bardzo interesująca i dająca potężne źródło informacji o tym jak należy rozwijać sieć rowerową w naszym mieście. Co ciekawe, plany jakie zaproponował rowerowy pełnomocnik prezydenta - Witek Kopeć, spotkały się z poparciem większości uczestników konsultacji. Opinie o przedstawionym dokumencie były:

  1. „zdecydowanie pozytywna” – 25 osób (21,4%) 
  2. „pozytywna” – 89 osób (76,1%) 
  3. „negatywna” – 1 osoba (0,9%) 
  4. „zdecydowanie negatywna” – 2 osoby (1,7%) 
  5. „trudno powiedzieć” – 0 osób 

  Uzasadnienia
  Każdy biorący udział w konsultacjach mógł pisemnie uzasadnić swoją ocenę. Wiele głosów można podsumować jedną z wypowiedzi: „Jako pozytywny należy uznać sam kierunek ("nie działo się, a dzieje się wiele"). Oczekiwałbym szybkiego przejścia od planu do jego realizacji". Poza tym w raporcie spotkać można sugestie mieszkańców, w jakim kierunku powinno zmieniać się nasze miasto, aby było bardziej przyjazne cyklistom między innymi: przyspieszenie "prac (planistycznych i inwestycyjnych) na rzecz wprowadzenia tzw. "Strefy Tempo 30" na max dużej liczbie ulic w śródmieściu". Znaleźć można też sporadyczne głosy krytyczne, osób wypowiadających się przeciwko budowie nowej infrastruktury rowerowej. Stanowisko prezydenta w tej sprawie jest na szczęście nie wymagające komentarza: Wzory miast Europy zachodniej i północnej wskazują na to, że promocja transportu zrównoważonego, w tym rowerowego, pozwala podnieść jakość życia w mieście, a co za tym idzie, przyczynić się do ożywienia tychże miast, a zwłaszcza ich obszarów centralnych. Wzrost udziału transportu rowerowego w ogóle komunikacji w mieście przyczynia się również do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i może przynieść podniesienie ogólnego poziomu kultury uczestników tego ruchu. Nie można spodziewać się rozwoju transportu rowerowego i poprawy bezpieczeństwa ruchu rowerowego bez tworzenia dedykowanej infrastruktury."

  Ranking priorytetowych inwestycji
  W jednym z punktów formularza, można było wpisać do 5 odcinków drogowych (z poniższej mapy), które wypełniający uznał za priorytet do realizacji. W ten sposób stworzył się ranking, składający się 86 punktów. Zamieszczamy tylko pierwszą dziesiątkę: 

  Lp.

  Przebieg

  Punkty krańcowe

  Liczba wskazań

  Nr na mapie

  1

  al. Bandurskiego - al. Mickiewicza - al. Piłsudskiego

  od skrzyżowania al. Bandurskiego z ul. Krzemieniecką do skrzyżowania al. Piłsudskiego z ul. Kopcińskiego

  38

  46

  2

  al. Mickiewicza

  od skrzyżowania z al. Włókniarzy do skrzyżowania z al. Kościuszki

  32

  76

  3

  al. Śmigłego-Rydza

  od skrzyżowania z al. Piłsudskiego do ronda Broniewskiego (skrzyżowania z ul. Broniewskiego i ul. Niższą)

  31

  107

  4

  ul. Żeromskiego - al. Politechniki

  od skrzyżowania ul. Żeromskiego z al. Mickiewicza do ronda Lotników Lwowskich

  26

  97

  5

  ul. Zgierska

  od ronda Biłyka (skrzyżowania z al. Włókniarzy i al. Sikorskiego) do skrzyżowania z ul. Pojezierską

  23

  3

  6

  ul. Pabianicka

  od trasy Górnej do skrzyżowania z ul. Cieszyńską

  21

  37

  7

  ul. Zgierska

  od skrzyżowania z ul. Pojezierską do skrzyżowania z ul. Kominiarską

  19

  4

  8

  ul. Śląska - ul. Niższa

  od skrzyżowania ul. Śląskiej z ul. Zapolskiej do ronda Broniewskiego (skrzyżowania ul. Niższej z ul. Broniewskiego)

  17

  31

  9

  park Staromiejski

  od ul. Zachodniej przy przystanku "Manufaktura" do skrzyżowania ul. Północnej z ul. Franciszkańską

  16

  66

  9

  ul. Żeromskiego

  od skrzyżowania z ul. Kopernika do skrzyżowania z al. Mickiewicza

  16

  96


  Modyfikacje
  Uczestnicy zgłosili wiele modyfikacji, które (jak możemy przeczytać w raporcie) zostaną wzięte pod uwagę. Ponad 70 osób podpisało się pod naszym apelem "Wzywam do wycenienia realizacji całości programu wraz z zaproponowanym uzupełnieniami, wpisania całości kwoty do Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Łodzi i rozpoczęcie przygotowania wniosku o jego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej". Na co stanowisko prezydenta Łodzi brzmi: "Wezwanie zostanie wzięte pod uwagę przy ustalaniu strategii realizacji polityki rowerowej Łodzi."

  Realizacja
  Kiedy możemy się spodziewać realizacji dróg wskazanych jako priorytetowe oraz zobaczyć faktycznie zmodyfikowane przebiegi nowych dróg rowerowych? Na pewno nie w ciągu roku czy dwóch. Aby móc zrealizować plany przedstawione na mapie (inwestycje na lata 2013-2015) potrzeba:

  Otrzymane wyniki konsultacji, jeśli będzie wola polityczna, to drogowskaz do tworzenia sieci dróg rowerowych na co najmniej kilka lat i kilka kadencji prezydenta Łodzi.

  Podsumowanie
  Na zakończenie raportu mającego w sumie 66 stron znajduje się podsumowanie. W nim prezydent miasta zawarł takie oto sformułowanie: "Konsultacje wskazały również na niebagatelną rolę wortalu internetowego „Rowerowa Łódź” w obywatelskim aktywizowaniu użytkowników rowerów w Łodzi i jednoczeniu ich wokół wspólnych celów wpisujących się w rozwój ruchu rowerowego w mieście".

  {hb}

  Rowerowa Łódź Menu

  Rowerowy budżet obywatelski

  Vlog - 2 minuty o 2 kołach

  Aktualności

  Rowerem po Łodzi

  Przepisy dla rowerzystów

  Baza wiedzy

  Nowe drogi

  Infrastruktura

  Pomysły, projekty

  Interwencje

  Powody korzystania

  U innych

  Porady prawnika

  Rower publiczny

  Ubezpieczenie roweru

  Wspieraj nas za darmo!

  Szkolenia dla rowerzystów

  miasta-dla-rowerow