Aktualności

Liczydło jeszcze dokładniejsze

alt

Koniec z pomyłkami, koniec z niewłaściwym naliczaniem rowerzystów przez liczydło rowerowe? Pierwsze tego typu urządzenie w Polsce zostanie doposażone w pętlę indukcyjną

Łódzkie liczydło rowerowe to pierwsze tego typu urządzenia w Polsce, wzorowane na tych ustawianych na ulicach wielu europejskich miast przyjaznych rowerzystom. W Polsce co prawda są już zamontowane urządzenia automatycznie liczące rowerzystów w Tychach (ukryte miejsce znane tylko urzędnikom), we Wrocławiu i Szczecinie pętle indukcyjne zatopione w podłożu (jednak wyniki tam uzyskane znane są tylko urzędnikom), a w Warszawie liczenia dokonuje przenośne urządzenie. Nasze liczydło zostało zamontowane pod koniec 2011 roku (o czym już pisaliśmy w osobnym artykule).

Co nam daje taka maszyna? 
Poza ciekawym urozmaiceniem i promocją ruchu rowerowego, będzie to doskonałe źródło informacji o ruchu rowerowym - dokonywanym przez cały rok, dzień w dzień. Już teraz wiadomo, że od początku roku w tym miejscu przejechało ok. 75 tysięcy rowerzystów. Jednak pomiary były czasem kwestionowane, ale teraz to się skończy!

Po co ta pętla?
Dotychczasowo liczydło wyposażone było w kamery czułe na ruch, które niestety dawało się oszukać. Powodowało to pewne błędy w naliczaniu. W grudniu 2011 roku Witold Kopeć pełnomocnik prezydenta Łodzi do spraw polityki rowerowej podkreślał - liczydło jest jeszcze w fazie testów i może nie dokonywać poprawnych pomiarów. Dopiero na wiosnę pod nawierzchnią drogi zamontowana zostanie pętla indukcyjna, które poprawi skuteczność liczenia. Montowana pętla indukcyjna będzie zliczała każdą metalową ramę rowerową przejeżdżającą nad zatopionymi w podłożu kablami. 

Utrudnienia
Jak poinformowała nas Mirosława Niedźwiecka przedstawicielka El-Traffic, firmy która wygrała przetarg na zamontowanie urządzenia, montaż pętli rozpoczniemy jutro w grodziach porannych (pod warunkiem, że nie będzie padał deszcz). Koniec prac jest przewidziany na czwartek 26 kwietnia.

Koszt pętli indukcyjnej był wliczony od samego początku w kwotę jaką Miasto zapłaciło wykonawcy: 45 tys złotych.

{hb}

4 czerwca 2012 ekipa wykonawcy naprawiła także wyświetlacz, dzięki czemu już wszystko działa poprawnie 
http://www.youtube.com/watch?v=XTVNWzmJBC8

Rowerowa Łódź Menu

Rowerowy budżet obywatelski

Vlog - 2 minuty o 2 kołach

Aktualności

Rowerem po Łodzi

Przepisy dla rowerzystów

Baza wiedzy

Nowe drogi

Infrastruktura

Pomysły, projekty

Interwencje

Powody korzystania

U innych

Porady prawnika

Rower publiczny

Ubezpieczenie roweru

Wspieraj nas za darmo!

Szkolenia dla rowerzystów

miasta-dla-rowerow