Aktualności

Ilu rowerzystów poLiczydło?

Przy drodze rowerowej wzdłuż al. Mickiewicza zainstalowano w grudniu 2011 roku liczydło rowerowe. Znamy już wyniki pomiarów z pierwszego pełnego miesiąca funkcjonowania urządzenia

21 grudnia zeszłego roku przy al. Mickiewicza nieopodal skrzyżowania z ul. Piotrkowską uruchomiono liczydło rowerowe. Jest to pierwsze tego typu urządzenia w Polsce, wzorowane na tych ustawianych na ulicach wielu europejskich miast przyjaznych rowerzystom. W Polsce co prawda są już zamontowane urządzenia automatycznie liczące rowerzystów w Tychach (ukryte miejsce znane tylko urzędnikom), we Wrocławiu i Szczecinie pętle indukcyjne (jednak wyniki tam uzyskane znane są tylko urzędnikom), a w Warszawie liczenia dokonuje przenośne urządzenie.

Na wyświetlaczu liczydła, każdy może samemu sprawdzić jak wygląda danego dnia ruch rowerowy w każdym z kierunków (dostępne także on-line). Dodatkowo na dolnym wyświetlaczu pokazywana jest suma wszystkich rowerzystów jacy przejechali pod liczydłem w tym roku. Ale to co widać na wyświetlaczu, to nie wszystkie dane jakie są zbierane!

Pełnomocnik prezydenta do spraw rowerowych Witold Kopeć ujawnił dane zebrane z pierwszego miesiąca funkcjonowania liczydła. Znamy nie tylko ilości rowerzystów jadących w każdym z kierunków, ale także godziny w jakich jechali. Dzięki takim danych można precyzyjnie ocenić, kiedy w tym miejscu występuje największe natężenie ruchu rowerowego. 


 Ruch rowerowy przy liczydle w styczniu 
Średnia dobowa dla obu kierunków: 263 rowery
- dla jadących w kierunku wschodnim: 146 rowerów
- dla jadących w kierunku zachodnim: 117 rowerów

Średnia dobowa dla obu kierunków do 26 stycznia (przed falą niskich temperatur): 290 rowerów 
- od 27 do 31 stycznia: 99 rowerów

Witold Kopeć na swoim blogu
Przy założeniu, że przebieg ruchu w ciągu doby jest podobny, a wartości dla poszczególnych godzin - proporcjonalne, można ocenić iż poranny ruch rowerowy w styczniu stanowi 11% ruchu w "sezonie", natomiast ruch popołudniowy to od 10 do 23% ruchu z lipca-października (zimą pozostaje minimum 10% ruchu). 
Idąc krok dalej, przy założeniu prostej proporcji, można szacować iż ruch w "sezonie" w tym punkcie powinien wynieść co najmniej 1026 rowerów w ciągu doby

{hb}

Rowerowa Łódź Menu

Rowerowy budżet obywatelski

Vlog - 2 minuty o 2 kołach

Aktualności

Rowerem po Łodzi

Przepisy dla rowerzystów

Baza wiedzy

Nowe drogi

Infrastruktura

Pomysły, projekty

Interwencje

Powody korzystania

U innych

Porady prawnika

Rower publiczny

Ubezpieczenie roweru

Wspieraj nas za darmo!

Szkolenia dla rowerzystów

miasta-dla-rowerow