Aktualności

Liczy się rower

altSłyszeliście o stacjonarnych maszynach liczących rowerzystów na ulicach Kopenhagi? No to Łódź będzie prawdopodobnie pierwszym miastem w Polsce z podobnym urządzeniem. Rozpoczął się jego montaż, a my wiemy jak prawdopodobnie będzie wyglądało

Jeszcze w tym roku przy drodze rowerowej nieopodal skrzyżowania al. Mickiewicza z ul. Piotrkowską (na fotografii obok widać już wykop pod słup liczydła), ma stanąć pierwsza maszyna licząca rowerzystów. Dzisiaj rozpoczął się montaż, zaczęto od wykopania rowu na instalację. Inspiracją są maszyny poustawiane przy wielu ulicach Kopenhagi, gdzie bez względu na porę roku wyświetlana jest data, temperatura, liczba rowerzystów danego dnia jak i w całym bieżący roku. 

http://www.youtube.com/watch?v=_mXOqv38euQ

Łódzka maszyna licząca rowerzystów zostanie postawiona z inicjatywy pełnomocnika prezydenta Łodzi do spraw polityki rowerowej Witolda Kopcia. Jak podkreślił, licznik postawiony będzie teraz na próbę, dopiero na wiosnę zostanie zamontowana pętla indukcyjna dokładnie sczytująca pomiar rowerzystów. Wynika to z konieczności zakopania przewodów pętli indukcyjnej pod powierzchnię drogi rowerowej, jej zainstalowanie w zimie mogłoby skutkować w przyszłości zapadaniem się gruntu w tym miejscu. Liczydło ma stanąć na wysokości dwóch metrów. Kolorystyka ma być zgodna z kolorami Systemu Informacji Miejskiej SIM

Co nam daje taka maszyna? Poza ciekawym urozmaiceniem, będzie to doskonałe źródło informacji o ruchu rowerowym - dokonywanym przez cały rok, dzień w dzień. 

alt

Liczydło rowerowe zostanie ustawione jeszcze w tym roku z uwagi na nierozstrzygnięty przetarg i wynikające z tego tytułu oszczędności. Szacowany koszt ustawienia urządzenia, to 45 tys złotych, a wykonawcą wyłonionym przez ZDiT w drodze "zapytania ofertowego", jest łódzka firma El-Traffic. Firma ta powstała w czerwcu 2011 roku i chwali się na swojej witrynie internetowej doświadczeniem zdobytym przy Łódzkim Tramwaju Regionalnym. Miejmy nadzieję, że uruchomienie liczydła wyjdzie firmie lepiej niż aktualizowanie danych na własnej stronie internetowej. 

{hb}

W nocy z 20 na 21 grudnia 2011 zamontowano liczydło: 
http://www.youtube.com/watch?v=hqasc4fLFHY

Rowerowa Łódź Menu

Rowerowy budżet obywatelski

Vlog - 2 minuty o 2 kołach

Aktualności

Rowerem po Łodzi

Przepisy dla rowerzystów

Baza wiedzy

Nowe drogi

Infrastruktura

Pomysły, projekty

Interwencje

Powody korzystania

U innych

Porady prawnika

Rower publiczny

Ubezpieczenie roweru

Wspieraj nas za darmo!

Szkolenia dla rowerzystów

miasta-dla-rowerow