Aktualności

Pierwszy pas rowerowy

alt

Dzisiaj w nocy wymalowano pierwszy w Łodzi pas rowerowy! Pamiętajcie, że to nie jest dwukierunkowa droga rowerowa

Nie trzeba wszędzie budować oddzielnych dróg dla rowerów. Nie wszędzie nawet jest gdzie. Zdecydowanie lepszym i tańszym rozwiązaniem jest wyznaczenie pasów rowerowych w jezdni. Pierwszy pas rowerowy w Łodzi został wymalowany na ul. Lutomierskiej.

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że pas rowerowy to jednokierunkowa droga rowerowa w formie podłużnego pasa w jezdni. Tak więc ruch w przeciwną stronę jest na pasie rowerowym zakazany! Rowerzyści chcący jechać na wschód ul. Lutomierską, muszą poruszać się tak jak dotychczas - zgodnie z prawem po prawej stronie pasa ruchu dla pojazdów.

Pas rowerowy na ul. Lutomierskiej został wymalowany po północnej stronie jezdni w nocy z 3 na 4 sierpnia 2011 roku. Nie jest jeszcze w pełni oznakowany (brakuje mu znaków pionowych informujących o wydzielonym pasie), ale już teraz intuicyjnie rowerzyści jadą wymalowanym pasem, a kierowcy innych pojazdów zostawiają tę przestrzeń dla jednośladów. Pas ma długość 450 metrów, zaczyna się na skrzyżowaniu z ul. Bazarową a kończy na skrzyżowaniu z ul. Piwną. Pas powstał dzięki Zarządowi Dróg i Transportu na wniosek pełnomocnika prezydenta do spraw polityki rowerowej. Niestety, nic nie wskazuje na to, aby w tym roku powstały kolejne pasy rowerowe. Według informacji uzyskanych od ZDiT "pas ten został wymalowany na próbę, aby zobaczyć jak się sprawdza. Dopiero po tym okresie zostanie podjęta decyzja czy i gdzie malować kolejne pasy rowerowe w Łodzi".

Pasy z reguły wyznaczane są przy krawędzi jezdni, ale na skrzyżowaniach mogą też znajdować się np. pomiędzy pasem do jazdy na wprost i skrętu w prawo. Ma przewagę nad drogą rowerową, gdyż łatwiej przeprowadzić go przez skrzyżowanie, zapewnia lepszą widoczność, nie ma na nim pieszych, łatwiej skomunikować go z drogami poprzecznymi i można go bez trudu odśnieżać tradycyjnym sprzętem do sprzątania ulic.

{hb}

Media:
Dziennik Łódzki "W Łodzi powstał pierwszy pas dla rowerów"
HaloŁódź "Pierwszy w Łodzi pas rowerowy"
Radio Łódź "Pierwszy pas rowerowy w Łodzi"
Urząd Miasta Łodzi "Rowerowy pas na próbę"
RoweroweMiasto.info "Pierwszy pas rowerowy w Łodzi!"
MMŁódź "W Łodzi pojawił się pierwszy pas rowerowy. Rewolucja dla cyklistów?"
Gazeta Wyborcza "Nowość w Łodzi: pierwszy pas rowerowy na Lutomierskiej"
Express Ilustrowany "Nowe ścieżki dla rowerzystów"

 

 

Rowerowa Łódź Menu

Rowerowy budżet obywatelski

Vlog - 2 minuty o 2 kołach

Aktualności

Rowerem po Łodzi

Przepisy dla rowerzystów

Baza wiedzy

Nowe drogi

Infrastruktura

Pomysły, projekty

Interwencje

Powody korzystania

U innych

Porady prawnika

Rower publiczny

Ubezpieczenie roweru

Wspieraj nas za darmo!

Szkolenia dla rowerzystów

miasta-dla-rowerow