Aktualności

Urzędnik też umi...

W środę, 28 kwietnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeprowadziła w Łodzi szkolenie dla zarządców dróg oraz urzędników z całego województwa na temat budowania infrastruktury dla rowerzystów. Pojawiło się ponad 70 uczestników z całego regionu.
Zawartość można streścić hasłem: podstawy podstaw. Szkolenie prowadzili dr inż. Tadeusz Kopta, Aleksander Buczyński oraz Marcin Hyła zatrudnieni w zespole d/s ścieżek rowerowych GDDKiA. Sami od wielu lat są rowerzystami i aktywnymi działaczami społecznymi. Pokazywali zatem problem z unikalnej perspektywy - urzędnika i użytkownika jednocześnie. Z przechyłem w stronę użytkownika.
Poza wskazaniem podstaw prawnych, obowiązujących koszmarków legislacyjnych oraz raportem na temat bezpieczeństwa rowerzystów na drogach najciekawsze i budzące największe emocje były przykłady dobrej i złej praktyki w projektowaniu i wykonaniu dróg dla rowerów. Kostce cementowej głośno i dobitnie mówiono NIE!
Mamy nadzieję, ze te bogato ilustrowane prezentacje choć części obecnych zapadły w pamięć. Być może da to efekt w postaci większego namysłu przed przeprowadzeniem oraz odebraniem inwestycji z założenia mającej usprawniać jazdę rowerem.

Podsumowaniem warsztatów niech będzie stwierdzenie dra Kopty, który przyznał na koniec, że 20 lat projektował drogi ale teraz specjalizuje się w "ścieżkach". Jest przekonany, że znacznie prostsze jest zaprojektowanie autostrady niż dobrej infrastruktury dla rowerów.

Rowerowa Łódź Menu

Rowerowy budżet obywatelski

Vlog - 2 minuty o 2 kołach

Aktualności

Rowerem po Łodzi

Przepisy dla rowerzystów

Baza wiedzy

Nowe drogi

Infrastruktura

Pomysły, projekty

Interwencje

Powody korzystania

U innych

Porady prawnika

Rower publiczny

Ubezpieczenie roweru

Wspieraj nas za darmo!

Szkolenia dla rowerzystów

miasta-dla-rowerow