Aktualności

Rowerzyści przekazują prezydent Łodzi „raport otwarcia”

Dziś (7 stycznia 2011), przy okazji podpisywania „Karty Brukselskiej”, prezydent Hanna Zdanowska otrzyma też raport nt. stanu infrastruktury i polityki rowerowej. Rowerzyści opisują w nim swoje działania w ostatnich latach oraz wskazują, jakie powinny być rowerowe priorytety w tym roku i podczas całej czteroletniej kadencji.

„Zaczynamy prawie od zera. Oprócz Retkini, w zasadzie nie ma ani jednego dużego osiedla, z którego można by wygodnie dojechać rowerem do centrum. Ilość wypadków i kolizji z udziałem rowerzystów mamy najwyższą w Polsce. Większość istniejących dróg rowerowych jest z kostki. W Urzędzie Miasta nie ma ani jednego urzędnika specjalizującego się w rowerach.” - mówi Wojciech Makowski, współautor raportu.

Według rekomendacji zawartych w raporcie, drogi rowerowe powinny powstawać przede wszystkim tam, gdzie spodziewamy się dużego ruchu, a nie tam, gdzie akurat jest trochę wolnego terenu bez problemów własnościowych. Priorytetem musi być wybudowanie dróg łączących duże osiedla z centrum. W centrum trzeba uspokoić ruch samochodowy na przecznicach Piotrkowskiej do 30 km/h. Na Tuwima/Struga, Roosevelta POW i na krótkim odcinku Sienkiewicza (od Traugutta do Moniuszki) przydałyby się kontrapasy. Wiele pozostałych dróg rowerowych wymaga punktowych napraw nawierzchni, w tym likwidacji uskoków i krawężników. Trzeba uwzględnić je w tegorocznym budżecie. Również w tegorocznym budżecie powinny się znaleźć środki na naprawę nawierzchni ul. Piotrkowskiej od Więckowskiego do pl. Wolności. Prezydent Zdanowska otrzyma w tej sprawie petycję podpisaną przez uczestników Masy Krytycznej sprzed tygodnia.

„Wskaźniki Karty Brukselskiej są realne do osiągnięcia w ciągu 10 lat. Do sukcesu jest potrzebne spięcie inwestycji w infrastrukturę z działaniami miękkimi – promocją jazdy rowerem wśród uczniów, studentów i w miejscach pracy, wpisywaniem obowiązku tworzenia miejsc do parkowania rowerów w planach miejscowych czy dostępnymi dla wszystkich szkoleniami z jazdy rowerem w ruchu miejskim. Potrzebny jest plan tych działań” - mówi Makowski.

Raport opracowali Piotr Szałkowski (Łódzka Inicjatywa na rzecz Przyjaznego Transportu) i Wojciech Makowski (Fundacja Fenomen). Raport jest częścią projektu „Rowerowa Sieć Społecznego Nadzoru”, koordynowanego przez Wrocławską Inicjatywę Rowerową. Podobne raporty ukażą się w najbliższych miesiącach w dziesięciu polskich miastach. Projekt finansowany jest z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.


Pobierz raport (546.69 Kb)

Pobierz mapę: "Sieć łódzkich dróg i tras rowerowych – stan obecny oraz rekomendacje do roku 2013"
(1.96 Mb)


Kontakt: Wojciech Makowski, kom. 723 016 546


Rowerowa Łódź Menu

Rowerowy budżet obywatelski

Vlog - 2 minuty o 2 kołach

Aktualności

Rowerem po Łodzi

Przepisy dla rowerzystów

Baza wiedzy

Nowe drogi

Infrastruktura

Pomysły, projekty

Interwencje

Powody korzystania

U innych

Porady prawnika

Rower publiczny

Ubezpieczenie roweru

Wspieraj nas za darmo!

Szkolenia dla rowerzystów

miasta-dla-rowerow