Aktualności

Sienkiewicza z sierżantami

sukcesUlica Sienkiewicza jest pierwszą ulicą w Łodzi, na której w sposób dobry i wyraźny wymalowano sierżanty rowerowe. Mamy nadzieję, że przyczynią się do bezpieczniejszej jazdy

Na skrzyżowaniu z ul. MoniuszkiW ostatnich dniach listopada na ulicy Sienkiewicza została wymalowana nowa organizacja ruchu zatwierdzająca dwukierunkowy ruch pojazdów. Dodatkowo na całej długości pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Narutowicza a al. Piłsudskiego pojawiły się sierżanty rowerowe.

Sierżanty rowerowe są powszechne w miastach Zachodniej Europy, w Polsce są legalne dopiero od niespełna dwóch miesięcy dzięki nowym rozporządzeniom (czytaj więcej). Znak P-27 „kierunek i tor ruchu roweru” umieszcza się na wylocie ze skrzyżowania i powtarza nie rzadziej niż co Skrzyżowanie ul. Sienkiewicza z ul. Tuwima. FOTO: Joanna Miecznikowska50 m. Na szczęście oznakowanie na ul. Sienkiewicza wyznaczono częściej i faktycznie w miejscach potrzebnych - wyjazdy z bram, skrzyżowania oraz tam gdzie sugeruje się rowerzystom zmianę miejsca. 

Sierżanty pojawiły się w niewielkich odległościach - to dobrze, bo są widoczne. FOTO: Marcin MaziarzSierżanty w żaden sposób nie zmieniają pierwszeństwa, mają funkcję podpowiadaczy dla rowerzystów - że ich miejsce jest na jezdni, a nie na chodniku, zaś kierowcą przypominają że mogą w tym miejscu spodziewać się rowerzysty i warto zostawić dla nich trochę miejsca przy prawym krawężniku. 

Dodatkowo na wlocie ul. Nawrot (strona zachodnia) wymalowano śluzę rowerową, dzięki której łatwiejszy i bezpieczniejszy będzie manewr skrętu w lewo (na północ) w ul. Sienkiewicza. 
Kolejna śluza rowerowa. Skrzyżowanie ul. Nawrot z Sienkiewicza (wlot zachodni). FOTO: Piotr Kowalski

A jak się jeździ ul. Sienkiewicza korzystając z sierżantów? Oto film 

http://www.youtube.com/watch?v=pttmGZwBuTA

{hb}

Rowerowa Łódź Menu

Rowerowy budżet obywatelski

Vlog - 2 minuty o 2 kołach

Aktualności

Rowerem po Łodzi

Przepisy dla rowerzystów

Baza wiedzy

Nowe drogi

Infrastruktura

Pomysły, projekty

Interwencje

Powody korzystania

U innych

Porady prawnika

Rower publiczny

Ubezpieczenie roweru

Wspieraj nas za darmo!

Szkolenia dla rowerzystów

miasta-dla-rowerow